Peter Makara na otázku, ako pokračuje záležitosť s likvidáciou plastového odpadu po skrachovanej firme Surmex, s. r. o. Svidník. Spoločnosť plasty spracovávala v areáli bývalého Agrochemického podniku v katastri obce. Po skrachovanej firme zostalo vyše 1 200 ton plastového odpadu, ktorého časť sa nachádza nechránená pod holým nebom. Jeho odstránenie by malo byť záležitosťou správkyne konkurznej podstaty Antónie Haľkovej, ktorej sa pred rokom podarilo zabezpečiť odvoz niekoľkých ton odpadu na skládku v Hanušovciach. Lenže 1 200 ton plastového odpadu stále zostáva. "O takéto množstvo odpadu nemal nikto záujem, pretože je taký, aký je," stručne poznamenala A. Haľková.
Obecný úrad v Nižnej Jedľovej ešte v decembri minulého roku na základe štúdie Výskumného ústavu plastov v Nitre o likvidácii odpadu požiadal vtedajší Štátny fond životného prostredia o poskytnutie dotácie na tento účel vo výške 4, 85 milióna korún. Lenže koncom roku štátne fondy skončili a o žiadostiach malo rozhodnúť príslušné ministerstvo. "Cez štátny fond náš problém neriešili nijako. Ostalo to tak. Vôbec nereagovali a ani odpoveď neposlali," trpko konštatoval P. Makara. Konkurzné konanie na firmu Surmex bolo vyhlásené ešte v roku 1998 a odvtedy sa situácia s plastovým odpadom zdramatizovala.
Pred vyše mesiacom okresná havarijná komisia vo Svidníku posúdila tento stav ako havarijný. "Priestor s plastovým odpadom je v pásme hygienickej ochrany druhého stupňa. Všetko sa vyplachuje, lebo plasty sú nekontrolovateľné a môže byť ohrozený odberný priestor zdroja pitnej vody pre Svidník," vyjadril obavy P. Makara, preto obec požiadala ministerstvo životného prostredia o finančné prostriedky na odstránenie havarijného stavu. Zatiaľ bezvýsledne. "V podstate je to na mŕtvom bode," zhodnotil stav riešenia havarijnej situácie vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu vo Svidníku Ľubomír Ďurišin. Nie je isté, či ministerstvo životného prostredia vôbec zareaguje aj na havarijnú situáciu. V okrese Svidník sa však nemienia vzdávať. V najhoršom prípade opätovne podajú žiadosť na sekciu environmentálnych programov ministerstva životného prostredia k 30. decembru. Sú však presvedčení, že bude potrebné vyvíjať silnejší lobbing, hoci ak nie je vlastník, tak odstránenie ekologickej havárie by mal automaticky zabezpečiť štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš