zákon celkom nezvládol," informoval včera novinárov vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Krajského úradu Prešov Pavol Drotár.
Uviedol, že rozdielne sa volilo podľa okresov a to smerom zo západu na východ. Tradičné väčšie komunity, ako Prešov a Poprad volili SDKÚ, menšie, ako Medzilaborce, zase KSS. "Nové okresné sídla, ako Sabinov a Stropkov, volili HZDS, teda politickú stranu, ktorá im vznik okresu dopriala."
Drotár zdôraznil, že politické strany sa musia rýchlo vyliečiť zo šoku z úspechu či neúspechu a pustiť sa do prípravy komunálnych volieb. Posledný termín na podanie kandidátiek je 12. október.
Skonštatoval, že okrem toho, že samosprávy budú mať v nadchádzajúcom volebnom období menší počet poslancov, sa posilňuje aj postavenie starostov. Ich odvolanie bude možné len v teoretickej rovine. "Ba skoro nemožné, lebo sa bude musieť predložiť 30 percent podpisov z počtu voličov, čo vo veľkých aglomeráciách bude problémom." Drotár poznamenal, že úspech z parlamentných volieb sa určite premietne do koaličných rokovaní pre komunálne voľby.
Ohľadne pikošiek z volieb povedal, že tieto preniknú na verejnosť až o dvatri dni, lebo keby sa objavili počas volieb, museli by ísť do zápisnice. Aby však novinári neprišli skrátka, spomenul manželku bývalého ministra dopravy Jozefa Macejku, ktorej vo volebnej miestnosti bolo oznámené jednou z členiek volebnej komisie, že voliť už bola. "V tom okamihu sa pani Macejková pobrala na odchod, nevedela stráviť, že si ju pomýlili. Boli sa jej ospravedlniť, až tak sa vrátila a odvolila," dodal Drotár. Tiež spomenul alkohol. "Osobné spory sa potom neraz premietnu do činností komisií. Podľa mňa by v takýchto situáciach nemali volať políciu, ale manželku dotyčného, ktorá toho "svojho" raz-dva spacifikuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš