poslancov pre obce s určitým počtom obyvateľov, základnou povinnosťou mestských a obecných zastupiteľstiev je okrem určenia počtu volebných obvodov aj stanovenie počtu volených poslancov. To bolo jedným z bodov aj posledného zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Vranove nad Topľou.
Poslanci sa v dlhej diskusii rozhodovali pre jednu z piatich predložených alternatív. Nakoniec sa rozhodli pre maximálny počet 25 poslancov a pre štyri volebné obvody. Jedným zo samostatných volebných obvodov bude už tradične mestská časť Čemerné, kde občania zvolia štyroch poslancov. Samotné mesto poslanci rozdelili do troch volebných obvodov - Sever, Centrum a Juh. V Severe zvolia šiestich poslancov, v Centre sedem a na Juhu ôsmich. V každom z volebných obvodov na jedného poslanca pripadá 900 až 950 obyvateľov. "Považujeme to za ústavnú rovnosť," poznamenal primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.
Týmto rozhodnutím poslancov sa prvýkrát medzi volebnými obvodmi vo Vranove nad Topľou neobjavia mestské časti Lomnica a Rodinná oblasť, ktoré majú svoje špecifiká. Lomnica vzdialenosťou a Rodinná oblasť najmä osídlením rómskym obyvateľstvom. "Je mi ľúto, že poslanci nedospeli ku konsenzu o vytvorení takého počtu volebných obvodov, aby aj v týchto častiach mesta obyvatelia mali väčšiu šancu zvoliť svojho zástupcu," vyjadril sa M. Muška. Zrušenie týchto dvoch volebných obvodov vo Vranove nad Topľou súvisí so znížením počtu poslancov v MsZ z doterajších 29 na 25.
Hlavným dôvodom vranovských poslancov pre nezriadenie samostatných volebných obvodov v spomínaných mestských častiach bolo to, že nesúhlasili s vytvorením jednomandátových volebných obvodov. "Podľa názoru väčšiny poslancov by došlo k porušeniu zákona. Pravdou však je, že mohli byť prijaté aj iné alternatívne, možno kompromisné riešenia, ktoré by umožnili alebo dali väčšiu príležitosť občanom Lomnice a Rodinnej oblasti zvoliť svojho poslanca," prezentoval svoj názor M. Muška.
Vytvoriť dvojmandátový volebný obvod v týchto mestských častiach nebolo možné, pretože Rodinná oblasť má 981 obyvateľov a Lomnica len 756. Keďže na jedného poslanca vo Vranove nad Topľou pripadá najmenej 900 obyvateľov, v takomto prípade by bola porušená ústavná rovnosť z hľadiska počtu obyvateľov. Primátor mesta sa aj tak nazdáva, že poslanci pri trocha dobrej vôle mohli v tejto súvislosti nájsť prijateľné kompromisné riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš