Ako? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, keďže tieto informácie sme vzhľadom k volebnému moratóriu (S. Kahanec kandidoval za KDH) nemohli publikovať skôr.
Do decembrových komunálnych volieb v meste Prešov mieni kandidovať trojkoalícia SDKÚ, ANO, DS. V piatok, trinásteho septembra, podpísali zástupcovia týchto subjektov koaličnú dohodu, ktorá je otvorená na možné pristúpenie KDH a Smeru. Koalícia podporuje primátorskú kandidatúru Štefana Kužmu a pripravila spoločnú kandidátku na poslancov. Miesta na nej, v prípade, že sa koalícia nerozšíri, sú rozdelené pomerom SDKÚ pätnásť, ANO a DS po osem. Ku koalícii zatiaľ nepristúpilo KDH, ktoré pôvodne figurovalo medzi štvoricou strán deklarujúcich spoločný postup. KDH presadzuje svojho pôvodného kandidáta Stanislava Kahanca, ktorý vyjadril prekvapenie nad krokom zvyšných troch partnerov.
O komentár k vzniknutej koalícii sme požiadali primátora Juraja Kopčáka, ktorý sa chystá kandidovať ako nezávislý. "Neprislúcha mi to komentovať. Je to vec dohody politických strán, ktoré zvážili, že toto je spôsob ako vyhrať komunálne voľby," zároveň však podotkol: "Zarazilo ma na tom všetkom, že je vynechané KDH, lebo je to strana, ktorá je najsilnejšou v meste Prešov. A priznám, že ma tiež zarazilo rozdelenie miest na kandidátke."
Narážal pritom na DS, ktorá získala až osem kandidátskych miest do 31-členného mestského parlamentu. Pred štyrmi rokmi kandidovali demokrati v koalícii s DU a SZS. Z 51 kresiel získali jedno, poslanec Vladimír Ilkovič však po vzniku SDKÚ vstúpil do tohto subjektu. Po krátkom čase nastúpil do mestského zastupiteľstva ako náhradník kandidát za DS, nečlen strany Juraj Staško. Na konci volebného obdobia sa rady mestského parlamentu rozrástli o ďalšieho náhradníka z radov DS Vasiľa Janka.
Kresťanskodemokratické hnutie poskytlo médiám vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že koaličnú trojdohodu berie na vedomie. Zároveň vyjadrilo počudovanie, že nikto z partnerov KDH neinformoval a nad "zmenou postojov ANO, predovšetkým však DS, ktorá napriek písomnej dohode (...) zmenila svoje postoje v otázke podpory kandidáta na primátora". Pozoruhodné v tejto súvislosti je, že najvyšší predstavitelia DS a SDKÚ podpísali zmluvu, kde sa hovorí aj o koaličnej spolupráci na komunálnej úrovni, z čoho vychádza, že by sa demokrati tak či tak priklonili na stranu SDKÚ. "Orgány ANO i DS majú právo zmeniť svoje rozhodnutie. Pre KDH však toto ich konanie znamená zníženie dôveryhodnosti do ďalšej možnej spolupráce v koalícii," uvádza stanovisko KDH.
Stanislav Kahanec zároveň spochybnil spomínanú koaličnú dohodu. "Je otázne, či je trojkoalícia dohodnutá kompetentnými osobami. Predpokladám, že zo strany DS a ANO to tak je." Narážal pri tom na dohodu o rozdelení miest na kandidátke. "Mandát SDKÚ je určený ich predpismi. Podľa mojich informácií by o tom malo rozhodovať mestské predsedníctvo, respektíve predseda mestského zväzu."
Podľa názoru Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie má mandát vyjednávať pri koalíciách ten, kto získal dôveru v primárnych vnútrostraníckych voľbách, teda v Prešove Štefan Kužma. "Predseda inej strany sa nemôže miešať do vnútrostraníckych vecí inej strany, naviac keď nepozná jej stanovy a predpisy," zareagoval na pochybnosti KDH Š. Kužma, ktorý tvrdí, že "vnútorný predpis je jasný" a právo dohodnúť počet kandidátov má víťaz primárnych volieb. Kandidát SDKÚ zároveň vylúčil, že by podpora pre neho zo strany ANO bola podmienená 'obchodom', že predák aliancie Peter Biroš získa riaditeľský post v prešovskej nemocnici. "Nie. Stačí pozrieť, aká výhodná je ponuka SDKÚ pre iné strany. Dávame ďalším stranám takú ponuku, že každý, kto vie počítať, ju musí akceptovať. Jednoducho, jedna a jedna sú dve. Netreba podceňovať ANO a DS, že nevedia počítať."
Napriek politickému vreniu vidí líder KDH Stanislav Kahanec stále šancu na dohodu. "Urobíme maximum, čo sa dá, pre dobrý výsledok a úspešné komunálne voľby pre kresťanských demokratov v Prešove, kde mali vždy dobrú pozíciu. Očakávame od partnerov, že budú prístupní pre korektnú dohodu a spoluprácu. A slovo korektnú chcem zdôrazniť." Ako podotkol, skúsenosti s koaličnými rozhovormi majú 'kádeháci' z minulých komunálnych volieb, v ktorých malé strany "stroskotali na prehnaných nárokoch jednotlivcov". KDH napríklad ponúklo 21 miest zo 60 pre SOP, neskôr, po úprave zákona to bolo pre všetky strany mimo KDH 26 miest z 51. Napokon išli do volieb kresťanskí demokrati sami a získali 28 poslancov. Tohto roku má však KDH podľa Kahanca záujem ísť do volieb na spoločnej kandidátke, aj keď momentálne sa situácia vyvíja tak, že sa ku KDH nik nepridá. "Nechceli by sme sa dvakrát poučovať zo Svätoplukových prútov. Vo voľbách do krajskej samosprávy nebola ani zo strany SDKÚ, ani zo strany KDH ochota dohodnúť sa na spoločnej kandidátke a doplatili na to obe strany," uzavrel Kahanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš