S výsledkov okresných volebných komisií vyplýva, že pod Tatrami, s výnimkou okresu Stará Ľubovňa zvíťazili pravicovo orientované strany.
Okres Poprad doslova valcovali voliči Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Z celkového počtu 53 287 platných hlasov získala SDKÚ celkom 10 930 hlasov, čo je 20,5 percenta. Druhé miesto obsadilo Hnutie za demokratické Slovensko Ľudová strana (HZDS - ĽS). To presvedčilo 14,7 percent voličov. V okrese Poprad úspešne bodovala aj strana Smer. Tá získala 7377 voličských hlasov, čo je 13,8 percent. Na ďalších miestach sa umiestnila Aliancia nového občana (ANO) s 13,6 percentami a prekvapilo Kresťansko- demokratické hnutie (KDH), ktoré získalo 11,3 percenta hlasov. Za KDH skončila Komunistická strana Slovenska s 6,1 percentami a Pravá Slovenská národná strana zo ziskom 4,6 percenta.
V kežmarskom okrese výsledky parlamentných volieb potvrdili tradičnú dominanciu pravicových strán kresťansko-demokratickej orientácie. Volebným víťazom sa tu stala SDKÚ so ziskom 18 percent hlasov. Spokojnosť s výsledkami je aj v KDH, ktoré skončilo so ziskom 17 percent na druhom mieste. Optimisticky vyzneli výsledky aj pre HZDS-ĽS. Hnutie v okrese získalo 16,1 percent hlasov. Štvrtú pozíciu v okrese so ziskom 13,8 percenta obsadila strana ANO. V okrese Kežmarok volilo 26 308 voličov, pričom platných hlasov bolo 26 771.
Pravica vyšla skrátka v okrese Stará Ľubovňa. Tu voliči výrazne uprednostnil HZDS ĽS, ktorá získala 26,5 percenta, čo je 5862 hlasov z celkovo 34 681 platných hlasov. S výrazným odstupom skončila na druhom mieste strana Smer so ziskom 14,5 percenta. Tretie miesto patrí KDH. To oslovilo 13,9 percenta voličov. Menej sa so ziskom 9,8 percenta darilo SDKÚ, KSS s 8,9 percentami ANO s 6,9 percentami.
Pokiaľ ide o volebnú účasť pod Tatrami, najviac voličov prišlo do volebných miestností v okrese Poprad a to až 68 percent. Navlas zhodnú účasť vo voľbách zaznamenali okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa. Volieb sa zúčastnilo 63,5 percent oprávnených voličov.
Voľby prebehli na celom území pokojne a v súlade so zákonom. Počas dvoch dní sa nevyskytli žiadne väčšie incidenty. Podľa jedeného z členov popradskej okresnej volebnej komisie, na sídlisku Západ niekoľko chlapov potúžených alkoholom hulákalo pred reštauráciou, nad ktorou bola jedna z volebných miestností. "Títo ľudia, ale do volebného procesu nijako negatívne nezasiahli," povedal nám člen komisie.
Väčšina voličov sa rozhodla voliť už v prvý deň volieb. Ako sme sa dozvedeli od predsedov jednotlivých okrskových komisií, ktorých bolo v troch okresoch dovedna vyše 200, v piatok sa v dôsledku menšieho počtu zásten tvorili v niektorých okrskoch rady. Voliči však nečakali dlho. Najviac ich prišlo tesne po otvorení volebných miestností o 14.00, ďalšie vlny voličov smerovali k urnám popoludní medzi štvrtou a piatou hodinou večer. Poslední prichádzali tesne po skončení hlavných televíznych novín v televízii. Predsedovia okrskových komisií odhadovali, že k urnám prišlo v prvý deň volieb od 30 do 40 percent voličov.
Pravdepodobne vyplácanie sociálnych dávok a príspevku v nezamestnanosti spôsobilo, že sa najmä v Poprade k urnám dostavilo menej Rómov, ako sa očakávalo. Rómski lídri avizovali, že niektorí z ich súkmeňovcov sa obávajú nových útokov zo strany príslušníkov hnutia Skinheads, ale volebné miestnosti v rizikových miestach mesta monitorovala mestská i štátna polícia a ich obavy sa ukázali, ako neopodstatnené.
Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie v Spišskom Štiavniku Denisy Šimonovičovej, tamojší Rómovia začali voliť až v sobotu pred obedom. Ako sa nám podarilo zistiť, niektorí sa najprv "potúžili" v miestnom pohostinstve.
Napriek tomu, že sociálne dávky začali v čisto Rómskej obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa vyplácať až v sobotu, k urnám prišlo iba málo voličov. Podľa našich informácií z o 672 voličov svoj hlas odovzdala iba necelá polovica.
Najstaršou voličkou sa pravdepodobne stala 97- ročná Anna Kocúnová zo Starej Ľubovne.
Pod Tatrami volilo prostredníctvom volebných preukazov aj niekoľko stoviek turistov a rekreantov. K urnám prišli aj krajania žijúci v Čechách. Rastislavovi Grigerovi, rodák z Popradu, ktorý niekoľko rokov žije a pracuje v Prahe sa najviac páčila kampaň tretieho sektora o tom, aby ľudia išli voliť. Podľa jeho slov aj vďaka nečinnosti ľudí v Čechách sa k vysokým volebným ziskom dopracovala tamojšia Komunistická strana. Pripomeňme, že v Čechách sa parlamentných volieb zúčastnilo približne 56 percent voličov.
Autor: Oliver ONDRÁŠ & Peter KALETA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš