oživili noví majitelia v stredu večer. Manželia Tomkovci z Prešova kúpili ruiny s pozemkom za necelých šesť miliónov korún pred štyrmi rokmi. Na dražbu sa vtedy nedostavil druhý záujemca, ktorý chcel podľa Františka Tomka v kaštieli "zriadiť múzeum slovenských diaľnic".
Kaštieľ vo Fričovciach postavil v rokoch 1623-1630 majster Michal Sorger z Prešova. Výzdobu, ktorá sa za komunizmu stratila, namaľoval v roku 1630 maliar Martin Axman. Postaviť ho dal jeden z mnohých fričovských pánov šľachtic Valent Bertoty. Poslednú rekonštrukciu pamiatky urobili v roku 1954. Zo tri roky tu sídlila poľnohospodárska škola, v roku 1957 začal objekt chátrať. Zo žalostne vyzerajúcej ruiny urobili manželia Tomkovci miesto poznačené históriou a dýchajúce životom.
"Projekt vznikol pred štyrmi rokmi, keď som chcel v Prešove vytvoriť penzión. Nepodarilo sa mi to v meste, aj keď som mal niekoľko budov v centre vyhliadnutých. Moja slabosť inklinovať k starému a niečo opraviť a zušľachtiť pretrvala. Ku kaštieľu som sa dostal skôr náhodou. O dražbe som vedel dva dni, prekvapilo ma, že som bol jediný," prezradil majiteľ spoločnosti LTD, s. r. o., Prešov Ing. František Tomko. Jeho spoločníčka v manželstve i podnikaní, zubná lekárka Ľubica Tomková, nápad opísala slovami: "Prišiel za mnou s tým, že fričovský kaštieľ je na predaj a že ho môžeme kúpiť. Povedala som si, zrekonštruovali sme dva domy, prečo by nie aj kaštieľ." Kastelán Tomko priznal, že v krátkosti času dal pred kúpou na prvú obhliadku a "manželkine doporučenie".
Po štyroch rokoch intenzívnych prác naplnil F. Tomko svoj sen namiesto Prešova vo Fričovciach. Ožil tu penzión, reštaurácia, kaviareň, park, "niečo, čo tu chýbalo". Malý penzión s ubytovacou kapacitou desať ľudí, množstvom salónikov, väčších (pre 180 ľudí) i menších sál ocenila aj väčšina oslovených podnikateľov a manažérov prítomných na slávnostnej recepcii pri otvorení kaštieľa.
Anton Bidovský, známy zo železiarní, z regionálneho parlamentu, ale i ako socialistický prokurátor, sa vytešuje z obeda v príjemnom historickom prostredí hneď po strastiach Braniska. "Moje deti jazdu cez Branisko zvládajú veľmi zle a rád sa tu s nimi po nej zastavím."
Nezávislý poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove Ivan Benko by do kaštieľa situoval zasadnutia mestskej rady, čo najviac svadieb, vedel by si tu predstaviť aj mestskú hostinu z úlovkov v mestských lesoch Prešova. Tieto návrhy bude iniciovať na zasadnutiach MsZ.
Riaditeľ východoslovenskej pobočky poisťovne Apollo Pavol Leto plánuje do kaštieľa situovať kongres rozoberajúci protidrogovú prevenciu. Starosta obce Ladislav Tkáčik je s dielom Františka Tomka spokojný. Víta ho ako štartovací krok k oživeniu obce a jej zviditeľneniu v rámci celého Slovenska i za hranicami. "Mám pripravený podrobný plán, ako priestory okolo kaštieľa teraz obec využije."
Do budúcnosti počíta F. Tomko s rekonštrukciou ďalších priľahlých priestorov, ktoré by mu mali zabezpečiť nových štyridsať ubytovacích miest. Do rekonštrukcie kaštieľa investoval viac ako do jeho kúpi, s návratnosťou počíta najskôr po desiatich rokoch. "Desať rokov potrebujem na to, aby som ho stále investoval. Bol by som rád, keby prevádzka vykryla prevádzkové náklady a nejakú maržu, ktorú chcem opäť investovať do kaštieľa. Určite to bude potrebovať ďalšie cudzie zdroje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš