prebiehali školenia jej pracovníkov v spolupráci s rakúskymi odborníkmi, pravej náplni svojej práce sa venuje prakticky len šiesty mesiac.
"Služby pre zdravotne postihnutých občanov si u nás objednáva štát. S Okresným úradom práce máme uzatvorenú zmluvu a tá stanovuje podmienky, za ktorých fungujeme," uviedol pre náš denník riaditeľ vranovskej APZ Ľuboš Sopoliga. Tá je len treťou podobnou na Slovensku. Jedna pracuje v Bratislave, druhá v Banskej Bystrici. Všetky vznikli v rámci projektu Phare o podporovanom zamestnaní na základe twinningovej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Rakúskom.
Počas piatich mesiacov aktívnej práce vranovská APZ uskutočnila päť spoločných prezentácií, na ktorých sa zúčastnilo 112 občanov so zdravotným postihnutím. Z nich 86 prejavilo záujem o ďalšiu spoluprácu s APZ a s osemdesiatimi agentúra uskutočnila individuálne vstupné pohovory. APZ prijala do priamej starostlivosti tridsať klientov a uzatvorila s nimi zmluvy o zastupovaní pri sprostredkovaní zamestnania.
Ďalších vyše päťdesiat klientov je na čakateľskej listine agentúry. Všetko to by sa dalo nazvať predprípravnou prácou. "Snažíme sa umiestniť zdravotne postihnutých občanov na voľnom trhu práce. Až v druhom rade v chránených dielňach alebo pracovných miestach," poznamenal Ľ. Sopoliga. Preto agentúra oslovila 85 zamestnávateľov v okrese Vranov nad Topľou.
"Vyslovene nás nikto neodmietol. Vypočuli si nás a zvažujú možností, ktoré im ponúkame. Niektorí povedali rovno, že nikoho nepotrebujú, iní sa ozvú sami, že chcú spolupracovať a niektorí oznámili, že sa ozvú neskôr," vyjadril sa o ochote zamestnávateľov prijať do pracovného pomeru zdravotne postihnutých občanov a dodal: "Jeden zo zamestnávateľov nemal v pláne otvárať ďalšie pracovné miesta, ale zaujalo ho to, čo robíme a zriadil nové pracovné miesto pre zdravotne postihnutého občana."
Legislatíva priamo stanovuje zamestnávateľom kvóty zamestnania zdravotne postihnutých občanov. "Mnohí zamestnávatelia ich neplnia a odvádzajú potom 'penále' štátu. My sa snažíme, aby radšej prijali do pracovného pomeru zdravotne postihnutých občanov," poznamenal riaditeľ Sopoliga.
Sčasti sa to darí. Vranovskej APZ sa spočiatku podarilo zamestnať dvoch klientov na dohodu. V súčasnosti siedmi klienti už pracujú na riadnu pracovnú zmluvu, ďalší traja budú umiestnení do pracovného pomeru od 1. októbra a jedna klientka prechádza školením v príprave na nástup do zamestnania. "Kvóta" úspešnosti pre vranovskú APZ je dvanásť klientov umiestnených do pracovného pomeru do konca roka. Stanovená bola podľa vzoru rakúskeho modelu, ktorý ráta s tridsaťpercentnou úspešnosťou. Základom je tridsať klientov zaradených do priamej starostlivosti agentúry.
Keďže ide o pilotný projekt, ktorý končí koncom roka, po jeho uplynutí bude spracovaná vyhodnocovacia správa a na jej základe sa rozhodne o budúcnosti APZ vo Vranove nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš