zhruba 14-dňovým oneskorením. V posledných mesiacoch sa však podľa našich informácií výrazne omeškali platby práve zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Presnejšie, v niektorých prípadoch ide o dva až tri mesiace. Údajne sa dostali na rovnakú úroveň s akou už dlhodobo zápasia lekárne.
Chceli sme si tieto informácie overiť a oslovili sme predsedu regionálnej Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre okresy Prešov a Sabinov MUDr. Dušana Liptáka (na obr.). "Hoci sme oproti iným regiónom na Slovensku v lepšej situácii s prešovskou pobočkou, niektorí kolegovia nemajú zaplatený ani jún. Iným dlhujú za ostatný mesiac, ale faktom je, že zase začínajú naťahovať čas. Ani ja osobne ešte nemám úhradu za jún a musím povedať, že som finančne na hrane. Pre mňa je 47 tisíc korún existenčných, ak chcem udržať chod ambulancie. Faktom tiež je, že isté nedoplatky sú staré skoro rok," uviedol a vysvetlil, že ak napríklad praktický lekár dostáva od danej poisťovne viac ako 50 tisíc korún mesačne, najprv dostane zálohu 40 tisíc korún. Zvyšok z konkrétnej sumy doúčtuje a práve tieto doplatky od VšZP viacerým chýbajú. "Napríklad v okrese Bardejov takto VšZP dlhuje na doúčtovaní za rok okolo 60- až 120-tisíc korún."
Opäť sa teda opakuje situácia, kedy sú lekári nútení úverovať ambulancie v záujme svojich pacientov. V tej súvislosti sme sa opýtali, či neuvažujú o odstúpení od zmluvy s VšZP, podobne, ako ich kolegovia v Leviciach. Podľa slov D. Liptáka v ich prípade ide o špecifický problém, ktorý však nemá právo komentovať. Na druhej strane naznačil, že ASL mapuje novú situáciu po celom Slovensku a o istých východiskách sa v týchto dňoch už rozhoduje. Tie síce tiež odmietol konkretizovať, ale prezradil nám, že už začiatkom októbra ich zverejnia. Od výsledkov parlamentných volieb a novej vlády si totiž sľubujú iný prístup k ich problémom a celému riadeniu rezortu. "Uvidíme, kto zasadne do kresla ministra zdravotníctva, ale minimálne budeme žiadať, aby nové vedenie rezortu reálne zohľadnilo situáciu. Uvediem príklad. Od roku 1995, kedy nám poisťovne platili na jedného pacienta 23,70, priemer u VšZP sa v súčasnosti pohybuje od 31 do 33 korún. Za celé tie roky nám nikto nezohľadnil infláciu, ale ide aj o iné problémy."
Na našu otázku, aký je jeho názor na pokusy o odvolanie riaditeľa VšZP Eduarda Kováča, reagoval slovami: "Poznáme sa z rôznych sedení už roky. Nerád by som komentoval návrhy na odvolanie, či trestné oznámenie, ale tu platí stará pravda, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Mám taký pocit, že tu ide o vyššiu hru. Veď VšZP je správcom najväčšej kôpky peňazí. Ide tak o 23-24 miliárd korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš