rozvoji v regióne Prešov. Východiskovým bodom konferencie bola diskusia o vytvorení Technologického inkubátorového centra.
Ide o realizáciu projektu, do ktorého mimo Prešova vstúpili aj také mestá ako Košice, Spišská Nová Ves a Rožňava. Pripomíname, že financovanie projektu je rozdelené na zdroje zo štátneho rozpočtu a z fondu EÚ, čiastočne z prešovského Regionálneho poradenského a informačného centra (RPIC). Tieto centrá nie sú síce žiadnou novinkou, veď prednedávnom otvorili dve v Martine a Banskej Bystrici. Na východe Slovenska, teda v regióne, kde rozvoj doslova stagnuje, však doteraz chýbali.
Zaujímalo nás preto, akým smerom sa bude budúci inkubátor uberať. Podľa doterajších informácií by v ňom mali nájsť priestor začínajúci aj existujúci podnikatelia, ktorí majú inovatívnu myšlienku, ale doteraz nemali podmienky na jeho praktickú realizáciu. Na konkrétnejšie smerovanie sme sa opýtali jedného z garantov projektu riaditeľa RPIC Jána Hudackého. "Chceme sa orientovať predovšetkým na informačné technológie, telekomunikačné, ale aj oblasti ľahkého strojárstva. Je to síce celosvetový trend, ale na druhej strane máme v regióne veľký ľudský potenciál. Či už ide o absolventov vysokých škôl, alebo odborníkov, ktorí pracujú vo vývojových a výskumných ústavoch, alebo firmách, ktoré rozvíjajú nové technológie."
Zdôraznil, že cieľom projektu je zamedzenie úniku mozgov do zahraničia, prípadne do Bratislavy. Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo schopných ľudí z regiónu odchádza za hranice najmä zo sociálnych dôvodov, prípadne preto, že tu o ich schopnosti neprejaví záujem žiadna z existujúcich firiem. Tí, ktorí sa neuspokoja s odmietaním, pokúšajú sa presadiť za hranicami. Inkubátorové centrum bude teda poskytovať nielen priestor, ale aj základné technické vybavenie, vzdelávací aj poradenský servis pre začínajúcich podnikateľov a to viac-menej bezplatne, vrátane prístupu k informáciám ako sa dostať k mikropôžičkám. J. Hudacký netajil, že budú potrebovať aj istý rizikový kapitál mimo vlastného kapitálu potencionálneho podnikateľa.
Partnermi v tomto projekte budú rôzne inštitúcie na regionálnej úrovni aj mimo neho, ale veľmi konkrétna bude najmä spolupráca s Technickou univerzitou (TU) v Košiciach a Fakultou výrobných technológií TU so sídlom v Prešove. "Trend odchodu absolventov zo Slovenska tu je. Študenti dokonca už počas štúdia pracujú pre niektoré firmy, napríklad automobilky, alebo si zakladajú vlastné, ak ich sociálna situácia núti pracovať. Často pokračujú v štúdiu v Čechách len preto, že si tam ľahšie nájdu prácu. Chcem upozorniť na to, že úroveň vzdelávania je u nás zatiaľ dobrá, preto sú žiadaní," uviedol Dušan Kocúr z FEI TU v Košiciach. Zdôraznil tiež, že inkubátorové centrum bude prínosom v dvoch rovinách. Na jednej strane, študenti budú vedieť o inštitúcii, na ktorú sa môžu obrátiť, ak si budú chcieť v praxi vyskúšať svoju myšlienku. Na druhej strane získajú základné informácie o tom, ako pripraviť kvalitný podnikateľský zámer a ako naň získať prostriedky. Počas štúdia tak môžu získať vzácne vedomosti, ktoré im teoretická príprava, hoci s najnovšími technickými poznatkami, nemôže dať. Čas, ktorý investujú do spolupráce s inými firmami, či do vedeckých publikácií pre iných autorov, môžu využiť na samostatnú prípravu pre budúce podnikanie, či dozrievanie nápadu do finálneho výrobku. "Inkubátor by mohol znamenať podporu pre vznik konzorcií v technológii, teda partnerov, kde participujú aj vysoké školy aj podnikateľské subjekty. Vznikol by silný partner, ktorý vytvára priestor pre výsledný efekt," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš