aj takí odborníci ako Dušan Dobrovodský za delegáciu Európskej komisie na Slovensku, Juraj Poledna za Národnú agentúru pre rozvoj Malého a stredného podnikania, Rastislav Stolárik za Združenie podnikateľov Slovenska a Dušan Kocúr z košickej Technickej univerzity.
Organizátor konferencie, riaditeľ Regionálneho poradenského a informačného centra (RPIC) v Prešove Ján Hudacký na stretnutí s novinármi prezentoval, že jej cieľom je navodiť atmosféru spolupráce subjektov ochotných spolupracovať na rozvoji regiónu, či propagovať vznikajúce technologické inkubátorové centrum. "Ide nám o to, aby sme existujúcim aj vznikajúcim subjektom mohli pomôcť inovatívne produkty uviesť do života, teda aby nadobudli vyššiu pridanú hodnotu. Od úrovne technológie v našich firmách bude závisieť ich konkurencieschopnosť, od ľudského potenciálu a v neposlednom rade ide aj o schopnosť využiť podporný potenciál zo strany Európskej únie na rozvoj regiónu."
V tej súvislosti pripomíname, že práve včera Európska komisia pre RPIC potvrdila súhlas s vyhlásením tendra na dodávateľa stavebných prác. Bol to dlhodobý proces, o ktorom sme už neraz informovali. V hre je totiž rekonštrukcia dlhodobo nevyužitého objektu bývalej vojenskej nemocnice na Reimanovej ulici v Prešove. Ten RPIC odkúpilo s cieľom zriadiť technologické inkubátorové centrum a do konca budúceho roka 2003 by už mal byť zrekonštruovaný a sprevádzkovaný. Do projektu síce investovalo svoje prostriedky aj prešovské RPIC, ale podstatná čiastka pochádza z fondu EÚ a zo štátneho rozpočtu.
"Európska komisia skonštatovala, že na Slovensku je trhová ekonomika a je na dobrej ceste k štrukturálnym zmenám. Prešovský a Košický kraj sú prioritným regiónom vzhľadom na hrubý domáci produkt a nezamestnanosť. Budú tu možnosti a po roku 2004 je potrebné pripraviť si podmienky na vstup štrukturálnych fondov prípravou stratégií, určením priorít, ale aj budovaním kapacít pri poradenstve podnikateľom," pripomenul Dušan Dobrovodský a dodal, že budúce smerovanie bude závisieť od komplexnej spolupráce v regióne, vrátane samosprávnych orgánov.
V tej súvislosti podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Rudolf Horváth zdôraznil, že za deväťmesačné obdobie existencie pociťujú "dirigizmus štátu v súvislosti s rozpočtom, pričom na rozvoj regiónu neostali žiadne prostriedky". Podľa jeho slov, v budúcoročnom rozpočte je už zohľadnená aj potreba podporiť rozvojové programy.
Juraj Poledna poznamenal, že Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania vznikla v roku 1993 z iniciatívy Európskej komisie v SR a od toho času sa rodili programy v rámci Phare, ktoré pomohli formovať túto oblasť. "V súčasnosti dosiahli parametre či štruktúru, aká je vo vyspelých ekonomikách. Teraz ide o to, aby sa zvyšovala kvalita tohto sektoru."
Rastislav Stolárik zo Združenia podnikateľov Slovenska zdôraznil, že ich cieľom je prispieť k vybudovaniu modernej a rozvinutej trhovej ekonomiky, kde platí rovnosť šancí a je spravodlivá. Preto sa zasadzujú za stabilnú a jednoduchú legislatívu, ale zároveň fungujúci systém súdnictva a informovanie verejnosti o podnikateľskej sfére. "Chcem povzbudiť študentov, ale aj tých, ktorí zvažujú cestu podnikania, lebo som hlboko presvedčený, že čím viac tvorivých a nezávislých ľudí budeme mať, tým bude naša spoločnosť bohatšia. V predvečer volieb sa veľa hovorí o tom, ako je najlepšie deliť vytvorené hodnoty. Ja hovorím, že najprv ich treba vytvoriť, až potom deliť. Jedným z takých počinov je vytvorenie inkubátorového centra ako pozitívneho signálu pre ďalší rozvoj v regióne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš