reformy nepokročili, napríklad v zdravotníctve a školstve, sa korupcia príliš neznížila. Uviedla to predsedníčka organizácie Transparency Inernational Emíla Sičáková, ktorá sa zúčastnila diskusného programu Jour-Fixe prešovskej kancelárie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Ako podčiarkla, horšia situácia v boji proti korupcii je v polícii, na prokuratúre a súdoch, "ktoré fungujú de facto na sovietskom modeli".
Podľa jej slov bola časť Národného programu boja proti korupcii splnená, časť nie. "Mnohé zákony boli rozpracované, ale neprijaté," uviedla E. Sičáková narážajúc napríklad na zákon o konflikte záujmov alebo o inštitúte protikorupčného prokurátora.
Potešilo ju, že viaceré opatrenia navrhované Transparency International sa objavili v programoch jednotlivých politických strán. Programy sú v tomto smere oproti minulosti oveľa konkrétnejšie. "Jediná forma, ako bojovať s korupciou je otvoriť systém a vytvárať tlak na verejných činiteľov. Len pod týmto tlakom a stupňujúcim sa dopytom zo strany občanov vytvárajú politici ponuku." Zdôraznila, že "keď sa o niečom nerozpráva, neznamená to, že to neexistuje. V rokoch 1993 až 1998 bola téma korupcie tabu, verejný sektor bol uzavretý."
Decentralizáciou verejnej moci sa podľa Sičákovej "nevyhneme decentralizácii korupcie". V tejto súvislosti poznamenala, že lobing Združenia miest a obcí Slovenska zmaril niekoľko protikorupčných poistiek týkajúcich sa napríklad možnosti kontroly verejných financií v obciach a mestách prostredníctvom Najvyššieho kontrolného úradu.
Na našu otázku, v ktorých oblastiach sú najväčšie korupčné ložiská čo do objemu financií, odvetila, že v procese verejného obstarávania. Ku korupčnému správaniu dochádza pravidelne aj v zdravotníctve a "slabým článkom v boji proti korupcii sú súdy".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš