napriek vyše 14-tisícovému podielu rómskeho obyvateľstva dosahujeme najlepšie výsledky na celom Slovensku," zdôraznil poradca prednostu Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi Peter Pollák na včerajšej porade, venovanej rómskej problematike.
Hneď v úvode poopravil prítomných, že v súvislosti s riešením nezamestnanosti, zlých bytových podmienok a nedostatočného vzdelania Rómov nehovoríme o rómskom probléme. "Ide o celosvetový problém, ktorý nie je žiadnou raritou len na Slovensku či na Spiši," konkretizoval svoje stanovisko P. Pollák. Zároveň prezentoval výsledky svojej takmer už jednoročnej pôsobnosti v tejto funkcii. Jeho prioritou je mapovanie situácie v Spišskonovoveskom okrese a hľadanie nových aktivít, ktoré by mohli viesť k riešeniu nastolenej problematiky. "Prvým krokom bolo vyčistenie rudnianskej osady. Obišiel som všetky lokality a analyzujem momentálnu situáciu, v akej sa nachádzajú Rómovia - Spišiaci. K tomu potrebujem aj ich presné počty. Oficiálne sa k svojej národnosti hlási 1300 Rómov, no v skutočnosti je ich vyše 14-tisíc. Aj keď nový zákon mi zakazuje robiť takúto evidenciu, bránim sa takémuto nariadeniu. Čísla predsa nevedú k diskriminácii. Potrebujem ich, aby som poznal objem skupiny, ktorej chcem pomôcť," povedal na margo svojej práce poradca spišskonovoveského prednostu OÚ.
Zároveň vyčíslil miliónové sumy, ktoré prostredníctvom jeho pôsobenia v štátnej správe vyfinancovali infraštruktúru určitých rómskych osád. Ocenil fungovanie mimovládnych organizácií a potrebnosť vzájomnej spolupráce. "Nie je pravda, že ide o diery, v ktorých miznú peniaze," uviedol P. Pollák. Ako príklad vyzdvihol fungovanie Nadácie pre podporu občianskych aktivít, ktorá disponuje sumou 100-tisíc euro. Takisto vyjadril spokojnosť s pôsobením mimovládnej organizácie ETP Slovensko. "Čakám ako otec na syna, kedy sa z nej uvoľní existujúcich 900-tisíc dolárov," vyčíslil disponibilný objem spomínanej organizácie poradca prednostu na OÚ v Spišskej Novej Vsi. Pochválil metropolu Spiša ako prvý okres na Slovensku, v ktorom existuje pracovná funkcia rómskeho asistenta učiteľa. Podľa jeho slov táto takmer štvorročná samozrejmosť je vo väčšine slovenských okresov tohtoročnou novinkou.
Prácu P. Polláka v rámci Spišskonovoveského okresu veľmi kladne ohodnotil jeho kolega z Českej republiky rómsky poradca na Okresnom úrade Blansko Jiří Daniel (na snímke). Ten poinformoval o zainteresovanosti vlády našich západných susedov na riešení rómskej otázky. Podobne ako na Slovensku, aj oni stavajú na uchovaní rómskych tradícií a ich činnosti smerujú k zaktivizovaniu "detí z ulice", ktorým vybudovali vlastnú telocvičňu. "Podporujeme rómskych študentov na stredných školách. Príslušné školské zariadenie sa vyjadruje k prideľovaniu školného, ktorým disponuje samotné vzdelávacie zariadenie. Z neho financuje školské pomôcky študentom, ktorí sa spolu so svojou rodinou nachádzajú vo finančnej tiesni," priblížil na pracovnom stretnutí systém pomoci rómskemu obyvateľstvu J. Daniel. Varoval pred prechodom kompetencií zo štátnej správy na samosprávu a následnej súvislosti oddelimitovania rómskych poradcov. "Musím skonštatovať, že práve rómski poradcovia, ktorí sú rómskeho pôvodu, boli oddelimitovaní úplne inde od svojho doterajšieho pôsobiska. Tak sa mi zdá, že samospráve vadí, ak sa im Rómovia pozrú na prsty," vyriekol podozrenie pre neodôvodnený presun rómskych poradcov J. Daniel.
Vypočul si však aj záporné stanovisko k svojmu návrhu, aby samospráva financovala platy terénnych pracovníkov. "Nikto nebude mať na zaplatenie sociálneho terénneho pracovníka z obecného rozpočtu. Na to vám nikto zo starostov nepristane. Máme veľké problémy vyžiť z prideleného mála, čo máme, nieto ešte vyčleniť ročne takmer dvestotisíc na plat ďalšieho pracovníka," odmietol navrhnuté riešenie starosta Žehry Jozef Mižigár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš