Topľa, a. s., chce obilie šátnych rezerv vrátiť, napriek tomu jej hrozia pokuty
Vedenie poľnonákupu Topľa, a. s., Vranou nad Topľou tvrdí, že celkovo zhruba 5 500 ton obilia Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) v hodnote
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
takmer 19 miliónov Sk bolo z jeho skladov vyvezených omylom.
Firma to chce riešiť buď vrátením hotových zrnín alebo to štátnym rezervám nahradí finančnou hotovosťou. Zástupcovia SŠHR však tvrdia, že aj v prípade spätného vrátenia obilia či hotovosti poľnonákupu aj tak hrozia vysoké sankcie, keďže došlo k neoprávnenému použitiu štátneho majetku.
Predseda predstavenstva Topľa, a. s., Vasil Rusyn omyl s vyvezeným štátnym obilím, ktoré sa už nachádza u iných obchodných partnerov firmy, vysvetľuje tým, že skladovacie bunky poľnonákupu, kde sa nachádzalo toto obilie, neboli náležite označené. Podľa neho si to mali zabezpečiť SŠHR. "S vrátením obilia nemáme problémy," dodal V. Rusyn. Oslovení zástupcovia SŠHR však vyjadrenia o údajných povinnostiach ich inštitúcie pri označovaní zásob odmietajú. Podľa nich za to zodpovedá skladovateľ.
Predstavitelia odboru kontroly SŠHR tvrdia, že firma už samotnou manipuláciou s ich obilím porušila zákon o štátnych hmotných rezervách. "Aj pri vrátení nášho majetku firme hrozí pokuta od 500 000 Sk až do výšky päťnásobku spôsobenej škody, čo v tomto prípade dosahuje až takmer 100 miliónov Sk," informoval zástupca tohto odboru.
Na straty štátneho obilia zo skladov Tople upozornili už spoločné kontroly Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a SŠHR z konca augusta tohto roku. Poukázali na to, že v jeho skladoch sa nachádza len 2 800 t obilia i keď štátne rezervy tam mali mať uvedených 5 500 t a Intervenčná poľnohospodárska agentúra, začlenená pod MP, ďalších 400 t. MP podalo následne trestné oznámenie a rozhodlo, že poľnonákupu odoberie osvedčenie o prevádzkovaní verejného skladu. Navyše, spoločnosť Topľa nesmela ďalej vyskladňovať zásoby.
Tohtotýždňová opakovaná kontrola SŠHR už aj za účasti vyšetrovateľov z košického policajného zboru však poukazuje na to, že Topľa pravdepodobne obilie vyvážala aj po vydaní zákazu. Podľa SŠHR sa v skladoch firmy počas druhej kontroly nachádzalo menej obilia o ďalších 1 000 t. Poľnonákup Topľa ako podnikateľský subjekt má aj ekonomické problémy. "Po medializovaní informácii okolo nás začali od nás odstupovať všetci obchodní partneri. Všetci zhruba 70 zamestnanci boli uvoľnení. Pracovný pomer sme s nimi zatiaľ nerozviazali aj keď v lete pri odkúpení firmy sme vedeli, že je tu veľká prezamestnanosť. Uvidíme čo bude ďalej. Chceli by sme vstúpiť do jesenných nákupov kukurice," dodal V. Rusyn.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš