Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá, kde pôsobí ako riaditeľ pre východoeurópske záležitosti. Znovu prijal pozvanie prešovskej kancelárie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a spolu s Philippom Borinskim z univerzity v Giessene (Nemecko) zahájil tohoročný diskusný cyklus Jour-Fixe.
Bugajski bol jedným z prvých analytikov, ktorý presne verejne predpovedali rozširovací proces Severoatlantickej aliancie. Po čerstvom nástupe Busha, začiatkom minulého roku, uviedol o vtedy pripravovanom summite NATO: "Očakávam, že nebudú prijaté závažné rozhodnutia o rozšírení aliancie. Viem si predstaviť dva - tri možné scenáre na summite. Tým prvým je minimálne rozšírenie, teda o Slovensko a Slovinsko. To by bolo taktické rozšírenie. Radšej by som však videl strategické rozšírenie, teda prijať aj jednu - dve krajiny z Balkánu - napríklad Bulharsko alebo Rumunsko, čo by signalizovalo, že aj Balkán je súčasťou Európy a súčasťou bezpečnostných štruktúr... Strategické by bolo aj prijatie niektorej z pobaltských krajín."
Jeho slová sa do bodky plnia, dokonca "najoptimistickejší" scenár. "Keď sme pred rokom a pol rozprávali o možnom členstve pobaltských krajín v aliancii, bola to kontroverzná tém. Teraz sú tieto krajiny takmer na špici uchádzačov o členstvo," podotkol J. Bugajski, ktorý tiež zdôraznil, že pokrok na Slovensku je badateľný. "Tým nechcem povedať, že by bol reformný proces ukončený."
V posledných mesiacoch sa vynorili už dlhší čas skryté animozity vo vnútri aliancie, a to medzi USA a Európou. V súvislosti s novými krajinami NATO sa rozpráva, že by mali viac inklinovať k americkej administratíve než k európskym krajinám. Analytik Bugajski túto možnosť pripustil. "Existujú politici vytvárajúci zahraničnú politiku vo Washingtone, ktorí sa domnievajú, že medzi novými a potenciálnymi členmi sú spoľahlivejší partneri než niektorí dlhoroční členovia. Nedá sa vylúčiť, že tieto kalkulácie zohrali úlohu, a že sa tým posilní pozícia Spojených štátov v NATO."
Ako však zdôraznil, kandidátske krajiny sa nechcú nechať vtlačiť do situácie výberu medzi Amerikou
a Európou, "no nejaké to strkanie a preťahovanie na jednu či druhú stranu bude". Podľa jeho slov je predstaviteľné, že Slovenská republika bude členom Európskej únie a súčasne bude mať dobré vzťahy s USA.
"Z dlhodobého hľadiska by preto bolo dobré a výhodné udržiavať rovnováhu medzi oboma centrami."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš