K/4 na Ulici 8. mája v okresnom meste vo výške tri milióny korún je už na spadnutie. Na účte spoločnosti, ktorá v meste pod Duklou spravuje bytové a tepelné hospodárstvo, však ešte finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu nie sú. "Beží predpríprava a zmluvy sú už podpísané," vyslovil sa o situácii riaditeľ Službytu Michal Husár. Zdá sa, že sa splnia jeho predpoklady vyjadrené pred poslancami, že ak sa práce na inštalácii kogeneračnej jednotky začnú v septembri, tak kogeneračná jednotka by mohla byť namontovaná do konca roka.
Konkrétne práce na modernizácii výroby tepla vo Svidníku sú tesne pred začiatkom. Márny bol úporný boj poslanca Petra Čuchtu na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva proti tomu, aby mesto ručilo za túto finančnú výpomoc pre Službyt. Argumenty, že mesto je preúverované a ručiť za bezúročný úver by mali samotní spolumajitelia Službytu, oponenti vyvracali poukázaním na trend znižovania zadlženosti mestskej samosprávy a tým, že zmodernizované zariadenie kotolne zostane vlastníctvom mesta. "Prečo by sme projekt nepodporili, keď je na prospech občanov?" - uzavrel vtedy debatu poslancov Peter Blicha.
Službyt investuje do tejto modernizačnej akcie vyše šesť miliónov korún. So začatím jej realizácie spolu s mestskou samosprávou čakal dva roky na vranovskú spoločnosť, ktorá sa podujala vo Svidníku postaviť paroplynovú elektráreň. Uskutočnenie tejto myšlienky sa však stále odďaľuje, preto sa mesto rozhodlo spustiť zastavené investície do inovácie svojho tepelného hospodárstva. Spomínaná kogeneračná jednotka vyrobí ročne 1,2 milióna kilowatt hodín elektrickej energie a využije sa aj teplo vznikajúce pri jej výrobe. Projekt ráta so 40-percentnou úsporou paliva, čím sa vytvára predpoklad pre udržanie súčasnej ceny tepla vo Svidníku.
Samotná kotolňa za to isté obdobie spotrebuje len 800 kW elektrickej energie, preto sa Službyt snaží dohodnúť s Východoslovenskými energetickými závodmi (VSZ) o odbere nadbytočného množstva. "Predbežný súhlas na napojenie sa na energetické siete máme. Otázkou však zostava cena," podotkol M. Husár. Legislatíva má na pamäti aj takéto prípady, lenže cenu nestanovuje. VSZ by však najradšej odoberali od Svidníčanov elektrickú energiu za nižšiu cenu, než za akú ju predávajú. Službyt by najradšej elektrickú energiu nepredával, lenže v prvej etape rekonštrukčných prác na tepelných zariadeniach v meste nevie využiť nadbytočné množstvo elektrickej energie, ktorá sa vyrobí na kogeneračnej jednotke v kotolni K/4. "Chystáme sa prepojiť ešte jednu kotolňu na kogeneračnú jednotku, ale do konca roka už to nestihneme," vyjadril sa M. Husár. V budúcnosti na elektrickú energiu vyrobenú v kotolni K/4 mienia napojiť aspoň dve - tri ďalšie kotolne. Službyt zatiaľ netrpezlivo čaká na štátnu finančnú výpomoc, aby začal práce na prvej kotolni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš