spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného írska na Slovensku, J. E. Damian Roderic Todd. Britský diplomat, svojich hostiteľov upútal nielen prirodzenou otvorenosťou, ale aj až priveľmi slušnou znalosťou slovenčiny. Stretnutie bez tlmočníka rýchlo nabralo obrátky priateľského stretnutia, ktoré sa točilo predovšetkým okolo tém súvisiacich s regionálnym a hospodárskym rozvojom mesta.
Primátor mesta František Grohola, preto britského hosťa hneď v úvode oboznámil s aktuálnou ekonomickou situáciou Kežmarku. Tú ďalej v širších súvislostiach rozvil poslanec mestského zastupiteľstva a expredseda regionálneho výboru Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Prešove Štefan Kišš. "Treba otvorene povedať, že Kežmarok leží v tesnom susedstve Popradu, ktorý v sebe koncentruje 36 percent všetkého priemyselného potenciálu prešovského VÚC. Pri takomto partnerovi nemáme šancu na väčšie presadenie sa v oblasti priemyslu. Keď ďalej zoberieme do úvahy značne nerozvitú dopravnú dostupnosť regiónu, vychádza nám, že jedinou možnou alternatívou ďalšieho rozvoja mesta je orientácia na cestovný ruch," uviedol Š. Kišš, a pripravil tak pôdu pre otvorenú diskusiu na túto tému.
V širšom slova zmysle mu dal za pravdu aj riaditeľ kežmarskej spoločnosti Kaco Elektrotechnika Vojtech Bodnár, ktorý okrem iného poukázal aj na dôležité hľadisko kvality ľudského potenciálu regiónu. Ako príklad uviedol jazykovú vybavenosť pracovnej sily. "Zaujímalo by ma, čo v tomto smere robia samotní zamestnávatelia," informoval sa u prítomných predstaviteľov domácich firiem veľvyslanec Todd.
Ochotu Slovákov učiť sa cudzí jazyk, predovšetkým angličtinu, mu na mieste potvrdil Andrew Hadden, Angličan vyučujúci svoju materinčinu na jednej z miestnych škôl a angažujúci sa na niektorých projektoch cestovného ruchu. Svoju prítomnosť na stretnutí s veľvyslancom preto okrem toho využil aj na poriadne "umytie hláv" pracovníkov mestského úradu. Pri subjektívnom hodnotení cestovného ruchu v meste totiž použil aj slová: "hanba a bieda" a ďalej pokračoval: "hovoríte o turizme, no ani jeden z pracovníkov mestského úradu pre neho od pádu socializmu neurobil nič. Mesto žije cestovným ruchom dni v roku - počas festivalu EĽRO. Malo, by tak však žiť tri mesiace. Ako sa tu má cítiť turista, keď celé mesto okupujú Second-handy a čínske obchody," vychrlil zo seba Andrew s poznámkou: "Prepáčte, už som vám to musel povedať."
Na obranu práce svojich kolegov sa samozrejme postavil primátor Grohola. "Mesto venovalo a stále venuje obrovské množstvo energie na vytváranie podmienok cestovného ruchu. Nútiť však niekoho, aby v ňom podnikal sa nedá," skonštatoval.
Včerajšia diskusia s britským ambasadorom sa nevyhla ani otázke prípadnej vojenskej intervencie v Iraku. "Myslím si, že je to už faktom. Riešenie bez vojny, by bolo samozrejme lepšie," vyrozumeli sme zo slov D. R. Todda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš