farského kostola Nanebovzatia Panny Márie zaujímavé vykopávky. "V severovýchodnej časti sme našli dve vzácne mince. Ide o strieborný denár Mateja II. z roku 1618 a poltorák Karola 10 Gustáva z roku 1669. Obidva nálezy sú ojedinelé v rámci Slovenska," vysvetlil archeológ M. Soják.
Ako ďalej dodal, mince si pravdepodobne ich vlastník zobral so sebou do hrobu. Od doby antickej zdedil totiž stredovek rituál, v rámci ktorého sa pochovaným zosnulým do úst, prípadne do ruky kládol peniaz. V dobe, keď sa tieto mince používali ako platidlo, nemali veľkú kúpnu silu. Súčasná historická hodnota týchto mincí je však neodškriepiteľná.
Ich nález potvrdzuje skutočnosť, že metropola Spiša bola osídlená už v roku 1 400 pred naším letopočtom. Unikátne archeologické nálezy plánujú pracovníci Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, pracovisko v Spišskej Novej Vsi v blízkej budúcnosti vystaviť v priestoroch mestského úradu. "História Spišskej Novej Vsi je veľmi bohatá a siaha až do praveku. Naším cieľom nie je iba hrabať sa v zemi. Výsledky našej práce, chceme prezentovať aj verejnosti," povedal nám archeológ Mgr. Marián Soják PhD.
Súčasná regenerácia kostolného dvora znamená červenú archeologickým výskumom približne na 60 rokov. Z tohto dôvodu pracovníci archeologického ústavu v miestach, kde budú chodníky, realizovali v tomto období šesť výskumných sond.
K mimoriadne zaujímavým nálezom patria aj zvyšky múrov z 13. až 18. storočia. "Tieto nálezy potvrdzujú, že nádvorie kostola bolo opevnené kamenným múrom. Jeho súčasťou boli hospodárske budovy z vonkajšej priľahlej strany," dodal M. Soják. Pre ilustráciu kamenný múr bol od samotného kostola vzdialený asi 30 metrov.
Výskum pri južnej lodi kostola zase potvrdil, že v dobe bronzovej bola Zimná ulica až po územie kostola intenzívne osídlená. "Svedectvom toho sú objavené zahĺbené časti príbytku," upresnil M. Soják.
Spomínané nálezy teda dokazujú, že v Spišskej Novej Vsi prevládali už od praveku rôzne kultúry. "Aj keď prvé písomné zmienky o meste siahajú do roku 1268, v tomto prípade je dôležitý fakt, že územie Spišskej Novej Vsi bolo osídlené oveľa skôr," zhodnotil prínos archeologických nálezov M.Soják.
Spišskonovoveský kostol a jeho nádvorie je v pozornosti archeológov už od sedemdesiatych rokov. V rámci prvého výskumu v roku 1979 napríklad nájdené pracovné kamenné nástroje poskytli svedectvo o tom, že v centre Spiša pulzoval život už v dobe bronzovej. Ďalšie výskumy mapujúce dávnu históriu mesta sa realizovali o sedem rokov neskôr a následne v roku 2000. "Archeologické vykopávky sú objavené hlavne pri stavebných prácach. Mnohé obce a mestá však v snahe nebrzdiť stavebné práce nám túto skutočnosť ani nezahlásia. V prípade Spišskej Novej Vsi však ide o pravý opak. Toto mesto je celkovo veľmi bohaté na výskyt pravekých a historických lokalít," skonštatoval M. Soják.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš