sa s nami vlani rozlúčil Miroslav Pompa, jeden z členov rómskej poľnej stráže, ktorú angažovalo Poľnohospodárske družstvo podieľníkov v Kežmarku na ochranu úrody 70 hektárov zemiačnísk na pomedzí obcí Malý Slavkov a Stráne pod Tatrami.
Štvorica Rómov z Malého Slavkova teda lanský rok dokazovala, že nie všetkých príslušníkov tohto etnika možno hádzať do jedného vreca. Podľa vyjadrení starostu obce Františka Biesa, mladí strážcovia neurobili hanbu ani obci ani svojej miestnej rómskej komunite. To nám potvrdili aj na PD Kežmarok, kde minuloročné straty považujú za "ospravidlniteľné".
Tento rok sa však gro zemiačísk presťahovalo na druhú stranu kopca k obci Stráne pod Tatrami, Mlynčeky a Rakúsy. V súvislosti s tým, nastali zmeny aj v oblasti organizácie rómskej poľnej stráže, ktorú už netvoria len Rómovia z Malého Slavkova, ale členovia iných komunít. To sa pôvodným strážcom samozrejme nepáči. Na ich strane je aj starosta. "Je to samozrejme ich záležitosť, ale urobili chybu. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale mentalita našich a ich Rómov je značne odlišná. To je šľachta. Viem, že s našimi nebol problém. Pracovali zodpovedne, niečo si aj privyrobili. A obec mohla byť tiež spokojná, lebo sa nám uľavilo v otázke nezamestnanosti," tvrdí na margo systému rómskej poľnej stráže starosta obce Malý Slavkov, F. Bies. S jeho slovami nepriamo súhlasí aj Pavel Benč z PD podieľníkov v Kežmarku. "Tento systém sa nám za pár posledných rokov osvedčil. Voči vlastným prechovávajú Rómovia viac autority. Samozrejme, aj on má svoje nedostatky, lebo nič nie je ideálne. Tento rok je tých rezerv možno trocha viac," skonštatoval. Vyčísliť exaktne minulo a tohtoročné škody však nechcel.
"Netreba sa čudovať. Doterajšie skúsenosti so strážením boli také, že z tej strany kde stáli ich osady hrozilo najväčšie nebezpečenstvo," tvrdí pár bývalých strážcov a dodávam, že k najväčšiemu incidentu "medzi vlastnými" došlo predminulý rok práve v súvislosti s Rómmi zo Stráň pod Tatrami. Aj keď sa nám so starostom spomínanej obce na úrade skontaktovať nepodarilo, aj jeho pracovníčka sa svojich jednoznačne zastala. Ako nám povedala, angažovanosť ich Rómov do služby v poľnej stráži im dodala hrdosť. Efekt sa vraj dostavil hneď. "Problémy s krádežami zemiakov tu boli vždy, ale tento rok ich paradoxne evidujeme oveľa menej. Aspoň čo sa týka súkromných rolí," potvrdila nám.
Na ceste do obce však v súčasnosti čoraz častejšie vídať Rómov s vrecami zemiakov. "Keď ostávajú súkromné políčka nedotknuté, potom sa musia strácať z nejakého iného blízkeho zdroja," tvrdia hlasy v susednej obci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš