najzodpovednejšou úlohou je však vyčísľovanie tak zvaného modernizačného dlhu na jednotlivých zariadeniach. Len v meste Vranov nad Topľou ten dlh pôjde do desiatok miliónov korún. Vranovskej samospráve najväčšie vrásky robí Centrum voľného času (CVČ), pretože prevzala jej budovu v stave statickej havárie. Budova praskla a jedna jej časť sa oddeľuje od druhej. V postihnutej časti budovy je vyhlásený zákaz akejkoľvek činnosti.
CVČ vo Vranove nad Topľou bolo ochudobnené o časť priestorov teraz v lete, ale problémy so statikou budovy nastali ešte v roku 2000. "Pri našej budove si jedna pani právnička urobila prístavbu. Odkedy stojí táto prístavba, tak začala pracovať aj naša budova," vyjadrila sa pre náš denník zástupkyňa riaditeľa CVČ vo Vranove nad Topľou Anna Marcinčinová. Stav budovy po prvých príznakoch posudzoval aj statík. "Ten tvrdí, že sadá aj obvodový plášť budovy, ale podľa neho ten nemá na praskanie budovy až taký vplyv, ako prístavba," dodala A. Marcinčinová. Keďže išlo o statika z firmy, ktorá svojho času realizovala výstavbu budovy CVČ, Mestský úrad vo Vranove nad Topľou uvažuje o zadaní vypracovania nezávislého posudku statiky budovy. Podľa všetkého sa mesto obráti na súdneho znalca.
Na okamžité odstránenie havarijného stavu budovy mesto nie je pripravené, pretože podľa laického odhadu tieto práce vychádzajú na 10 miliónov korún. "Predpokladám, že toto bude potrebné riešiť v súčinnosti so štátom, ktorý by mal zriadiť nejaký havarijný fond, pretože takéto rozsiahle škody sa nedajú odstrániť z rozpočtov miest a obcí. Určite nie v jednom roku," uviedol primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška. Ako prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska sa zúčastnil na rokovaniach so zástupcami ministerstva školstva a ministerstva financií, na ktorých sa v súvislosti s reformou verejnej správy a prechodom kompetencií v oblasti školstva hovorilo aj na túto tému. Jeho zriadenie bude však s najväčšou pravdepodobnosťou vecou budúcej vlády.
"Zriadenie fondu bude možné najskôr v súvislosti so štátnym rozpočtom v roku 2003. Aj to však závisí od toho, ako sa príjme. Zatiaľ môžeme povedať, že ani na ministerstve školstva, ani na ministerstve financií nie sú rezervy, ktoré by sme mohli použiť na riešenie podobných havarijných prípadov," poznamenal M. Muška. Pre pracovníkov CVČ vo Vranove nad Topľou a deti, ktoré ho navštevujú, to znamená, že nápravy sa asi tak skoro nedočkajú. "Práve že pracuje to krídlo budovy, kde sú učebne pre činnosť s deťmi. Bojím sa hlavne o učebňu výpočtovej techniky. Ináč krúžky bežia všetky, nič sme nevylúčili. V jednej učebni sa striedajú viaceré krúžky. Deti to majú časovo obmedzené," vysvetľovala podmienky súčasnej činnosti vranovského CVČ A. Marcinčinová. Mesto zatiaľ pripravuje návrh riešenia havarijnej situácie s vyčíslením potrebných nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš