totiž potrebné približovať našej mladej generácii, ale aj starším občanom remeslá - vizitku našich dedov a pradedov, aby sme odkaz odovzdali budúcim generáciám a nepochovali ho," komentoval včerajšie otvorenie Trhu ľudových remesiel v Spišskej Novej Vsi primátor miestneho mestského úradu Ing. Karol Mitrík.
Zároveň sa priznal, že najväčšiu pozornosť venuje kováčskemu umeniu, pretože "v čase aktívneho jazdenia na koni som bol tak zručný, že som vedel profesionálne podkuť koňa, a aj pripraviť podkovu. Dnes by som si na to už netrúfol, no stále mi zostal kladný vzťah k spomínanému remeslu."
V rámci siedmeho ročníka Trhu ľudových remesiel sa širokej verejnosti predstavili desiatky uchovávateľov ľudového umenia - kováči, rezbári, košikári, drotári, maliari, čipkárky a mnoho ďalších remeselníkov. Nielen domáci majstri svojho umenia dostali priestor na sebaprezentáciu, siedmy ročník trhu ľudových remesiel si nenechali ujsť ani umelci z Východnej, Kežmarku, Levíc, Popradu, Levoče, Iliašoviec, Gelnice, Kluknavy, Sniny, Liptovského Mikuláša a Košíc.
"Svoju tvorbu vystavujem už siedmy rok, som teda súputníkom tohto spišského trhu remesiel. Aj keď nepredám nič zo svojej tvorby, je pre mňa veľkou príležitosťou ukázať milovníkom tradičného slovenského umenia svoju prácu. Zároveň tu stretnem veľa kolegov - remeselníkov a ak sa mi podarí vylúdiť úsmev nad mojou nezvyčajnou tvorbou u niektorého z návštevníkov, považujem ho za vydarený," priblížil pre Spišský denník KORZÁR rezbár, zberateľ a výtvarník Miloslav Semančík pohnútky, ktoré ho každoročne zavedú zo Zamaguria do Spišskej Novej Vsi.
Spišiakov lákal počas trhu nielen netradičnými hodnotami, o ktorých povedal, že vychádzajú z jeho vnútra, ale aj nezvyčajným názvom stánku "Nič moc". Zároveň však na margo neho poznamenal, že s kvalitou výrobkov nemá nič spoločné.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš