vrátane tých bývalých, ktorí si už užívajú zaslúžilý odpočinok na dôchodku sa zišli v priestoroch prešovského PKO. Počas 77-ročnej solivarníckej histórie sa veľa zmenilo. S očakávaniami ďalších zmien sa manažment Solivarov chcel podeliť aj s pozvanými hosťami z rôznych inštitúcií a kolegami z Poľska. Baníkov prišiel pozdraviť tiež primátor Prešova Juraj Kopčák, o ktorom kolujú legendy, že ako malý chlapec chodieval solivarníkom pre pivo.
Bilancovali uplynulý banícky rok, ktorý je iný, ako kalendárny. Ráta sa totiž od 1. júla 2001 do 30. júna 2002 a ten posledný bol historicky významný aj tým, že sa Solivary po prvýkrát stali nezávislé od štátu. Od mája tohto roku, kedy podpísali zmluvu s Nováckymi chemickými závodmi (NCHZ) Nováky a I. garantovanou sa stali súkromnou akciovou spoločnosťou. "Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že štát je najhorší gazda," neodpustil si poznámku generálny riaditeľ Solivarov Michal Farbaky na okraj vyjadrenia spokojnosti nad zmenami, ktoré sa v spoločnosti udiali a nádeje do budúcnosti. Konštatoval, že v uplynulom baníckom roku vyťažili 366-tisíc kubíkov surovej soľanky, vyrobili 99 470 ton soli čo je o 425 ton viac ako pred rokom. Vo výrobe ostatného tovaru sa pohybovali v objeme 329 miliónov korún, teda o 10 miliónov viac, ako vlani a odbyt tvoril 99 131 ton. "Skoro všetko, až na 300 ton, sme predali. Odbyt dosiahol čiastku 316 miliónov korún, pričom sme vyviezli 54 258 ton soli, čo je viac ako 50 percent celkového odbytu. V korunách to predstavovalo 147 miliónov korún. Počet pracovníkov sa nám podarilo znížiť o 5 a priemerná mzda sa pohybovala na úrovni 15-tisíc korún."
O slovo sa prihlásil aj generálny riaditeľ NCHZ Nováky a predseda Dozornej rady Solivarov, a. s. Ľuboš Beňo. Poďakoval všetkým zamestnancom za poctivú prácu a zdôraznil, že ju vie oceniť, lebo sám pochádza zo starej baníckej rodiny a aj geograficky z kolísky baníctva. "Za uplynulých sedem mesiacov boli vo výrobe dosiahnuté lepšie výsledky, ako bol plán. Ukazuje sa, že naše rozhodnutie bolo správne, ak sme budúcnosť Solivarov spojili s nováckymi závodmi. Myslím si, že prepojenie je historické. Investíciami do novej technológie a skorým dokončením závodu v Zbudzi je možné, že Solivary sa stanú na trhu významným konkurentom," uviedol Ľ. Beňo.
Predseda predstavenstva Matúš Murajda sa pred rokom lúčil so zamestnancami, ale smerovanie privatizácie sa otočilo. Až keď do hry vstúpili NCHZ a partnerstvo s nimi sľubovalo rozvoj Solivarov, rozhodol sa ostať a bol opäť zvolený za predsedu predstavenstva. "Na Slovensko sa dováža ročne 200-tisíc ton soli a pritom máme toto bohatstvo doma. Soľ je síce lacná surovina a aj v Európe je jej prebytok, ale so závodom v Zbudzi budeme aj napriek neprajníkom silnejšími protivníkmi. Za posledný rok nás predbehli prešovské firmy ako sú Šarišské pekárne a cukrárne, alebo ZVL Auto, ale o ďalší rok budeme zase lepší," povedal M. Murajda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš