Korzár logo Korzár Spiš

Marihuanu nemienila fajčiť, ale využívať jej liečebné účinky

Vranov nad Topľou Obvineniu z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora od utorka čelí

osemnásťročná študentka strednej školy. Podľa policajných informácií vypestovala v záhrade za domom v obci okresu Vranov nad Topľou osem rastlín konopy siatej s vedomím, že je to marihuana. Na povale rodičovského domu i v domčeku obvinenej mladej ženy našli vranovskí policajti z odboru kriminálnej polície v sprievode vyšetrovateľky 3,9 kilogramu neusušenej marihuany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obvinená študentka si nevie vysvetliť, komu mohla jej snaha dopestovať v záhrade konope vadiť a udal ju polícii. Rodina dievčaťa netušila, že v záhradke za domom pestujú drogu. "Pestovali sme konope, doteraz pamätám, koľko sme sa s ním natrápili, no vyzeralo ináč ako toto," vysvetlila situáciu stará mama mladej pestovateľky canabis sativa. V minulosti im ani nenapadlo konope považovať za drogu.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa technické konope na Slovensku aj dnes pod dohľadom pestuje a máme lokality, kde sa udomácnilo a každý rok si tam slobodne rastie, väčšina tých, ktorí o rastlinu prejavia záujem, poznajú sorty s obsahom THC pomerne vyšším. O tom, že ich nie je málo, svedčia viaceré seriózne prieskumy, ktoré uvádzajú, že skúsenosť s marihuanou ako drogou má 30 až 50 percent mladých ľudí, pričom vzorky opýtaných obsahujú aj stredoškolákov.

Konzumácia marihuany na Slovensku prestala byť tabu už pred niekoľkými rokmi. Hoci slovenské právo konzumentov, u ktorých sa nájde väčšie množstvo "trávy", trestá, užívateľov i pestovateľov pribúda. Na minipolíčko môžete natrafiť počas hubačky v blízkosti ktoréhokoľvek mesta či dediny. Prácu s obrobením pôdy v mnohých prípadoch nahradia pestovatelia kukurice, medzi ktorou sa vysokým rastlinám darí. Do jedálnička dobytka sa tak "tráva" dostáva v prípade, že kukuricu skosia skôr ako stihnú kvety marihuany úplne dozrieť.

SkryťVypnúť reklamu

Jeseň je podľa priaznivcov THC (tetrahydrocannabinol psychotropná látka obsiahnutá v konope) príznačná tým, že je "trávy" dosť a všade. "V jeseni sa mariška nekupuje, zafajčiť sa dá hocikde, hocikedy s hocikým, kto akurát vytiahne joint," tvrdí vysokoškolák z Prešova. Do jari cena jedného gramu dobrého modelu na trhu vyrastie na tristo korún. Až vtedy nastáva zlaté obdobie pre dílerov, ktorí skupujú úrodu náhodných experimentátorov s pestovaním na vidieku.

Aj na Slovensku sú známe prípady pestovania konope na objednávku. Tieto prípady dostávajú podobu organizovaného zločinu a rieši ich národná protidrogová jednotka (NPJ). Náhodných malopestovateľov pre vlastnú potrebu si NPJ nevšíma. "To by sme museli od rána do večera robiť iba toto," vysvetlil šéf slovenskej NPJ Igor Košťál. Tak ako vo vranovskom prípade aj inde sa na odhaľovaní podieľajú iné policajné zložky.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotkárka od Vranova nad Topľou tvrdí, že svoje rastliny nepestovala za účelom distribúcie. "Nemala som v úmysle ani fajčiť to. Nefajčím ani cigarety, pretože dym obsahuje obrovské množstvo iných škodlivín." tvrdí, hoci nepopiera, že má skúsenosť s týmto spôsobom intoxikácie. Prvýkrát sa do kontaktu s drogou dostala pred dvomi rokmi. Úroda, ktorá skončila v rukách polície, bola jej prvou. "Vyfajčila som z toho iba jeden joint," priznala. Zo zvyšku sa chystala robiť rôzne liečivé vývary.

Polícia pre nič netušiacu študentku prišla do školy hneď druhý deň po prázdninách. Tesne potom, čo rastliny vykosila a dala ich sušiť. Odkiaľ prišla k semenám, nekonkretizovala. Je však všeobecne známe, že sa medzi mládežou posúvajú z ruky do ruky úplne bežne. Kúpiť sa dajú dokonca ako prímes niektorých krmív pre exotické vtáctvo v chovateľských potrebách.

Zvedavá osemnástka nehľadala motiváciu k pestovaniu v bunkroch narkomanov, ale v knihách dostupných na slovenskom knižnom trhu. "O iných ako psychotropných účinkoch som sa dozvedela v knihách Konopí zdraví na dosah od Benhaima Paula a Marihuana zakázaná medicína od dvojice amerických autorov Grinspoon a Bakalar. Chcela som zistiť, čo je na tom pravdy a nikomu som nechcela ublížiť. Nechápem, že to mohlo niekomu tak vadiť, preto som rastliny ani príliš neskrývala."

Obe spomenuté publikácie sa zaoberajú liečebným využitím konope pri chorobách ako epilepsia, roztroušená skleróza, AIDS, migréna, menštruačné kŕče a pôrodné bolesti, depresiách a ďalších porúch nálad. V slovenských kníhkupectvách sa však dajú nájsť aj iné brožúrky, ako Vaříme s konopím od Adama Gottlieba. Dievča lákala marihuana ako liek. "Chcela som vyskúšať, čo je na tom pravdy."

Z experimentovania má Zemplínčanka na krku vážne obvinenie, ktoré jej môže skomplikovať celý budúci život. Podľa § 187 Trestného zákona, ktorému od utorka čelí, jej hrozí jeden až päť rokov väzenia, alebo peňažný trest. Týmto trestom sa podľa zákona súd odvďačuje tomu, kto bez povolenia vyrobí, dovezie, prevezie, inému zadováži, alebo pre seba či iného prechováva omamnú alebo psychotropnú látku, jed, či prekurzor.

So samými jednotkami z tretieho ročníka je vranovská pestovateľka pred skúškami na výučný list a ďalšími dvomi rokmi štúdia. "Dúfam, že ma kvôli tomu zo školy nevyhodia. Keď náhodou, tak pôjdem pracovať v odbore niekde do Európy. Anglicky aj nemecky viem takmer plynulo." Študentka verí, že jej na súde pomôže doterajšia bezúhonnosť, dobré výsledky v škole i to, že spolupracovala. Polícia pre ňu prišla do školy. Keď jej pohrozili kukláčmi, rozhodla sa, že im úrodu vydá.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu