nielen adresátom, ale aj sprostredkovateľom. Do života sa začala uvádzať v januári tohto roku.
Podľa informácie vedúcej odboru pre zamestnanosť a rozvoj na Krajskom úrade práce v Prešove Ing. Ivety Baranovej podarilo sa im v prevádzkach umiestniť 503 absolventov, pričom prihlášky si podalo 902 mladých ľudí. Toto číslo však ani zďaleka nekorešponduje s reálnym počtom absolventov. "Na rozdiel od začiatku roka počet prihlášok stále rastie a o tom, že absolventská prax vstúpila do povedomia verejnosti, svedčí aj fakt, že teraz prichádzajú mladí ľudia už aj s návrhom, kde by sa mohli podľa vzdelania zamestnať. Zrejme im takto pomáhajú rodiny," uviedla. Pre ilustráciu, za mesiac júl našli v regióne prácu na štyri hodiny 62 ľuďom.
Na druhej strane neskrývala ani chyby, ktoré sa urobili pri schvaľovaní zákona a prax ich odhalila. Hoci na nedostatky upozorňovali, doteraz nebola vôľa vyriešiť ich. Napríklad absolvent nemá nárok na podporu v nezamestnanosti, preto poberá dávky sociálnej pomoci, pričom je zaradený do subjektívnych dôvodov. Ide o 1500 korún. Keďže v zákone o absolventskej praxi určených 500 korún, ktoré boli vnímané ako náklady na cestovné a stravné výdavky, sociálny odbor posudzuje ako príjem, strháva ich z dávky v hmotnej núdzi. Absolventovi teda ostane 1000 korún. Rovnakú sumu dostane zamestnávateľ za to, že pre nich vytvorí pracovné miesto a podmienky na zaučenie počas 8 mesiacov.
"Boli sme prvým krajským úradom práce, ktorý na tieto rozpory poukazoval. Keď sme analyzovali jednotlivé odstavce, išlo doslova o hru na slovíčka, ale pripomienky ministerstvo neakceptovalo. Naše referentky s dokumentovaním nákladov na cestovné majú množstvo práce a výdavkov. Pravidelne lepia lístky do spisov a dokonca ich aj kopírujú, lebo ich farba časom bledne, aby ich prípadná kontrola, keďže ide o štátne zdroje, mala k dispozícii. Pre mladého človeka, u ktorého ide predovšetkým o to, aby získal skúsenosť a pracovný návyk, to nie je veľmi motivujúce. V skutočnosti sú výdavky často vyššie ako určená suma," vysvetlila.
Na okraj úrazového poistenia pripomenula, že sa v zákone nemyslelo ani na takú alternatívu, že absolvent spôsobí na pracovisku škodu. Stalo sa už, že zamestnávateľ začal vymáhať odškodnenie v zmysle Občianskeho zákonníka a nik z kompetentných nevedel k tomu zaujať stanovisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš