Objekt niekolkokrát vyhorel a súčasnú podobu získal koncom 18.storočia. Naposledy bola výraznejšie rekonštruovaná v druhej polovici šestdesiatych rokov. Dalšiu rozsiahlu rekonštrukciu fasády radnice, začala spišskonovoveská firma Širilla začiatkom augusta. Koncom mesiaca však jej stavební robotníci odkryli pod vežovým ciferníkom prvý plastický nápis. Neskôr sa našlo dalších pät.
Známy huncovský štukatér Stanislav Dulík v spolupráci s renomovanou kežmarskou historickou Dr. Norou Baráthovou ich identifikovali ako čiastočne zachované nemecko-latinské nápisy. Tie sú s vysokou pravdepodobnosťou "vizitkami" majstrov podielajúcich sa na rekonštrukcii kežmarskej radnice v roku 1780. Rok pred tým totiž radnicu i jej vežu tažko poškodil veľký požiar.
"Bolo to pre mna obrovským prekvapením. Archivujem všetky radnicné nápisy od roku 1720, ale tento bol pre mna neznámou," dozvedeli sme sa od historicky Múzea v Kežmarku Nory Baráthovej. Ako hovorí ďalej, z nápisov sa zachovali len fragmenty a ich lúštenie vyžadovalo skúsenosti i dávku dôvtipu. "Nápis začínal latinsky a pokračoval nemecky. To nás zmietlo. V nápisoch bolo nemálo skratiek. Písmenká boli rovnako veľmi jedinečne poukladané a na dôvažok sa nezachovali všetky," dodáva.
Pôvodne bolo pravdepodobne takýchto nápisov na veži až osem. Po zložení mozaiky dnes možno jednoznačne skonštatovať, že nápis informuje o tom, kto z miestnych majstrov robil klenby, hlavice stlpov a daľšie práce. Po dva na každej stene. "Žial, mená konkrétnych majstrov sú nečitateľné a rozlúštiť texty šiestich plastických nápisov bolo ako čítať dobrú detektívku," priblížila nám zákutia aktuálne skončenej práce doktorka Baráthová pripomínajúc, že spomínané "vizitky" na rohoch jednotlivých stien veže sa vzhladom na svoju historickú hodnotu v dohladnej dobe zreštaurujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš