ulíc miestneho sídliska Juh do ľubickej obecnej kasy. Tento stav trval od marca, dokonca so spätnou platnosťou, k januáru tohto roku, kedy sa k takémuto variantu daňovej distribúcie priklonilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky vychádzajúc z mnohokrát spochybneného stanoviska sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR, podľa ktorej má takmer 4400 obyvateľov sídliska trvalý pobyt v obci Ľubica.
Búrka nevôle Kežmarku s týmto riešením na seba nenechala dlho čakať a vyústila až do podania podnetu na činnosť ministerských úradníkov na Najvyšší kontrolný úrad SR.
Po kontaktoch oboch strán s ústrednými orgánmi štátnej správy sa nakoniec situácia ohľadom prevodu podielových daní zvrtla v (ne)prospech oboch strán sporu. Podľa riaditeľky sekcie výberu daní Ústredného daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici, Ľuboslavy Chankovej, ostanú augustové podielové dane za 4 437 obyvateľov sídliska Juh viazané v štátnom rozpočte. "Daný stav nebude trvať len v auguste, ale až do úplného vzájomného vysporiadania sporu medzi oboma stranami sporu. Za ten čas budeme obci Ľubica prerozdeľovať podielové dane za 3 677 a mestu Kežmarok za 12 946 obyvateľov," informovala nás exaktne Ľ. Chanková o šalamúnskom riešení štátnych úradníkov, ktoré "odpískalo off-side" obom stranám.
"Je mi ľúto, že na ministerstvách stále sedia ľudia nerešpektujúci realitu, ale despoticky trvajúci na svojich strnulých názoroch. Toto riešenie nie je pokrok, ale len prešľapovanie na mieste. Verím však v spravodlivosť," tvrdí kežmarský primátor František Grohola.
V tú dúfa aj jeho ľubický náprotivok. "Daný stav rešpektujeme dovtedy, kým sa sporom nebude zaoberať ústavný súd, ktorý vydá o kauze rozhodnutie. To vnesie viac svetla aj do problematiky podielových daní," okomentoval spomínanú skutočnosť Otto Dovjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš