Korzár logo Korzár Spiš

Švédi ocenili našu metodiku a dosiahnuté výsledky práce s nezamestnanými

Prešov - V slovenskej pracovnej skupine, ktorá v auguste vycestovala do Štokholmu na pozvanie Národnej rady pre trh práce (NRTP) vo Švédsku, bola aj

vedúca oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj Ing. Iveta Baranová (na obr.) z Krajského úradu práce ( KÚP) v Prešove. Ako pre náš denník uviedla, pozvanie inicioval projekt švédskej vlády, ktorá ho vypracovala a financuje pre krajiny, ktoré sa pokúšajú vstúpiť do EÚ. Jednou z nich je aj Slovensko. Pozvanie I. Baranovej v skupine zástupcov z Národného úradu práce a Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny v SR, ovplyvnili výsledky práce, ktoré počas ostatných desiatich rokov na prešovskom KÚP s trvalo vysokým počtom nezamestnaných dosiahli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlila nám, že účelom pracovnej návštevy bolo porovnanie procesov obstarávania a hodnotenie kvality poskytovateľov rekvalifikácií, teda vzdelávania. Navštívili mestá Štokholm, Eskilstuna a Strängnäs a v nich inštitúcie porovnateľné s okresnými a krajskými úradmi práce u nás. Pre porovnanie, vo Švédsku je rozpočet NRTP štátny, ale princíp rozdeľovania na jednotlivé úrady práce je totožný s našim. Podporu v nezamestnanosti vypláca štát, prevažne v čase ďalšieho vzdelávania. Na druhej strane, kým v Prešovskom kraji sprostredkovateľ musí pracovať so 700 klientmi, vo Švédsku ide len o sto ľudí.

"Švédski kolegovia ocenili, že za posledných desať rokov sme sa v problematike nezamestnanosti dostali na takú pozíciu, kde oni sú už skoro 60 rokov. Pýtali sa nás, ako je možné, že sme dokázali spustiť projekty rekvalifikácie a vzdelávania, ak sme nemali prístup k informáciám o tom, ako iné krajiny pracujú s nezamestnanými," uviedla I. Baranová a zdôraznila, že rovnako vysoko ocenili aj prepracovaný systém štatistiky, metodiky a analýzy, hoci na adresu štatistických údajov poznamenala, že naše sú pre verejnosť zložité a nečitateľné v porovnaní s jednoduchším švédskym prehľadom.

SkryťVypnúť reklamu

"Podobný problém, ako my s rómskou komunitou, majú Švédi s prisťahovalcami. Túto rizikovú skupina však okamžite vtiahnu do vzdelávacieho procesu prípravy na to, aby sa začlenili do spoločnosti a následne na trh práce. Minimálne rok trvá tvrdá práca na zvládnutí jazyka a zručností podľa vzdelania a okamžite ich umiestnia na trhu práce. Zamestnávateľ dostáva od štátu istý príspevok za to, že ho zamestná."

Ďalšiu rizikovú skupinu tvoria zdravotne obmedzení ľudia. Lenže švédske riešenie je podľa I. Baranovej efektívnejšie. Na Slovensku sme postihnutým ľuďom rýchlo ponúkli polovičné, alebo celé invalidné dôchodky a ocitli sa mimo trhu práce, pričom je zložité znova ich tam zaradiť. Švédske úrady práce so zamestnávateľmi spolupracujú tak, že ak má niektorý zo zamestnancov dlhodobo zdravotné problémy a lekár posúdi, že jeho obmedzenie mu sťažuje pôvodnú prácu, urobia všetko preto, aby mu to uľahčili. Ide napríklad o bezbariérové bývanie, doplatok na dopravu, prípadne skrátenie pracovného času, ale vytvárajú podmienky na to, aby čím dlhšie pracoval.

SkryťVypnúť reklamu

Akýmsi východiskom z tejto pracovnej cesty a vzájomnej výmeny podkladov o metodike činnosti bude workshop na Slovensku v októbri tohto roku. Časť z neho by sa mala realizovať v Prešove, vrátane stretnutí s tunajšími zamestnávateľmi v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Od záverov očakávajú námety na to, ako by mali úrady práce v SR smerovať a skvalitniť prácu, aby nemali problémy pri vstupe do EÚ.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu