ktoré sa vyrábali v chýrnej miestnej fabrike, ale aj náradie, za pomoci ktorého robotníčky ručne šúľali vzácne cigary.
SMOLNÍK. Smolnícka fabrika sa preslávila tým, že sa tu cigary vyrábali aj ručne. Umenie správne šúľať cigaru neučia v žiadnej škole. Šikovné, zapraxované ženy to učili mladé dievčatá.
Posledný majiteľ pred časom fabriku úplne zatvoril, odberatelia stopli objednávky. Otomárovi Vasilcovi sa podarilo získať exponáty, ktoré už teraz majú svoju cenu. Napríklad orezávací nožík, formy na cigary a konkrétne výrobky. „Ženy, ktoré tam pracovali, majú moju úctu. Cigary vedeli robiť doslova so zavretými očami, a pritom sa to neučili v žiadnej škole," poznamenáva O. Vasilco.
Cigara, to je noblesa
Smolníčan síce neholduje nikotínu ani tabaku, ale hrdý je na brazílske viržínky, ktoré má vo svojej zbierke. „Cigara bola stále znakom noblesnosti. Pozrite sa na rodiny, ktoré si dávali zhotovovať svoje portréty. Muži figurovali na snímkach s cigarami," hovorí, ukazujúc nám snímku z predminulého storočia O. Vasilco.
Starala sa o rovnošaty
Rodina O. Vasilca je na tom podobne ako väčšina smolníckych rodín. Tiež od nich stále niekto pracoval v tabačke. „Manželka tam pracovala ako normovačka, dcéra zase v administratíve," vymenúva. Zaujímavé povolanie mala vo fabrike babka manželky O. Vasilcu. Tá mala na starosti pracovné rovnošaty robotníčok. Ak sa niektorej, napríklad, odtrhol gombík z rukáva, nezdržiavala sa zašívaním. Dôležité boli totiž výkony pri výrobe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš