POPRAD. Lesoochranárske združenie má už teraz niekoľko súkromných rezervácií s najvyšším stupňom ochrany. Jedna z nich je i v západnej časti Tatier. To znamená, že ťažiť a inak hospodársky nakladať a umelo zasahovať v takomto lese je zakázané.
"Prirodzených lesov na Slovensku už takmer niet. Cítime potrebu, aby ich bolo aspoň pár," hovorí lesoochranár Viliam Rychnavský. Podľa neho ich potrebujeme na to, aby sme videli a mohli skúmať prirodzené správanie prírody. "Tieto rezervácie sú určené aj pre bežných ľudí. Môže prísť hocikto," dodáva Rychnavský.
Barbora: Úžasný pocit
Oplatí sa za nimi cestovať? "Záleží od človeka, čo ho zaujíma a čím žije. Pre mňa je to však úžasný pocit vidieť naozajstný les, niekedy dokonca prales. V TANAP-e také niečo vidieť veľmi ťažko, respektíve len na niektorých miestach," hovorí ďalšia "vlčica" Barbora Bobovčáková.
Problémom je chémia
Popradčania mali včera s "vlkmi" možnosť diskutovať na hocijaké témy. "Problémom je používanie chémie a pesticídov v lesoch. Veľa ľudí nevie, čomu a komu všetkému táto chémia môže uškodiť," dodáva Rychnavský. Je rád, že záujem o prírodné témy majú i mladí školáci.
Aj podľa učiteľky Dariny Bergmannovej nie sú to našťastie len počítačové hry, čo dnes deti zaujíma. "Aspoň nie všetky. S Vlkom radi spolupracujeme, deti sa dozvedia veľa o prírode. Veľmi sa im páčil napríklad film Znovuzrodenie lesa," hovorí vyučujúca zo základnej školy Tajovského v Poprade. Podľa nej sú takéto aktivity potrebné, aby v budúcnosti deti mali vôbec ešte kam ísť. "Najmä tu v Poprade je to s lesmi zlé," myslí si pedagogička.
Nastane zmier?
Dnes na tom istom námestí budú svoje aktivity prezentovať lesníci zo štátnych lesov TANAP-u. Je vôbec možné, aby niekedy medzi lesníkmi a lesochranármi nastala spolupráca a zanikli škriepky? Rychnavský odpoveď nevedel dať. Kolegyňa Barbora Bubovčáková má optimistickejší pohľad: "Hádam raz áno. Dúfam."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš