Dnes sú deti "odmeňované" za dochádzku. Ak dieťa nemá viac ako 15 neospravedlnených hodín, dostane motivačné štipendium vo výške 16,60 eura. Podľa riaditeľov škôl, dochádzka sa na niektorých školách zlepšila. Navyše školám odpadlo časť "papierovačiek".
SPIŠ. V doterajšej praxi bol podstatný prospech žiaka, ktorý bol odmeňovaný podľa neho. Ak mal priemer známok do 1,5, dostal do konca minulého roka 500 korún, za priemer do 2,5 dostal 300 korún. Dvesto korún dostal žiak, ktorý si v priebehu polroka zlepšil priemer o pol stupňa.
Odmeny za dochádzku
"Odmeňovanie" podľa dochádzky zlepšilo situáciu aj v Základnej škole v Rudňanoch. Podľa slov riaditeľky školy Anny Ogurčákovej, hoci zlepšenie nenastalo na sto percent, výrazný posun k lepšiemu tu zaznamenali. Tieto motivačné štipendiá vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ako súčasť dávky v hmotnej núdzi rodine dieťaťa. Ak žiak prekročí limit 15 neospravedlnených hodín, vyplácanie tohto príspevku je pozastavené.
"Pravidelne sledujeme dochádzku žiakov. Ak neospravedlnených hodín je viac ako 15, informujeme o tom úrad práce a dávka je pozastavená. Záškoláctvo sledujeme pravidelne. U nás máme aktuálne takto pozastavených 58 dávok. Dochádzku týchto žiakov potom sledujeme, a ak v priebehu troch za sebou nasledujúcich mesiacov žiak nemá vymeškanú ani jednu hodinu, navrhneme obnovu vyplácania tejto dávky. Pre žiakov aj rodičov je to dosť motivujúce, keďže počítajú každý cent," uviedla zo skúseností A. Ogurčáková. Rudňanskú školu navštevuje v súčasnosti 430 žiakov, z toho 250 je v hmotnej núdzi.
Kreatívne ospravedlnenky
Na druhej strane v ZŠ v Bystranoch nezaznamenali výrazné zlepšenie dochádzky. Podľa slov riaditeľky Júlie Čurillovej školu v súčasnosti navštevuje 635 žiakov, naposledy motivačné štipendium v maximálnej výške 500 korún vyplácali 26 žiakom.
Zaujímavé skúsenosti s týmto štipendiom majú aj školy v Spišskej Novej Vsi. Podľa slov jednej z učiteliek, pre žiakov to nie je motivujúce. Navyše, žiaci v snahe ospravedlniť si čo najväčší počet vymeškaných hodín, siahajú k naozaj kreatívnym riešeniam. "Keď sa na konci mesiaca žiaka opýtam, kde má ospravedlnenku, opýta sa ma, s akým dátumom to má byť. Na druhý deň mi donesie potvrdenie od lekára. Napr. na začiatku marca donesie lekárske potvrdenie za začiatok februára. Alebo príde s ospravedlnenkou matka a so slovami: Tu máte tú ospravedlnenku, čo ma stála 5 eur," prezradila osobnú skúsenosť jedna z učiteliek.
Alebo, v inom prípade, príde matka popoludní do školy a hľadá tu svojho syna. Učiteľka jej povie, že chlapec nebol v škole. Na druhý deň školák donesie ospravedlnenie od matky, že bol v Hrabušiciach. A pritom tá istá matka ešte pol dňa predtým ani nevedela, kde má svojho syna.
Iný prípad je ešte zaujímavejší. Žiak mesiac nebol v škole. Prišiel s ospravedlnením od lekára, v ktorom bolo uvedené, že sa jeho matka ambulantne celý mesiac liečila na poruchy menštruačného cyklu, s tým, že chlapcov sprievod matky bol nevyhnutný. "Keď som v priebehu mesiaca stretla žiaka v meste s plnými taškami aj s mamou, povedal, že práve idú od lekára. A dokážte, že tam bol alebo nebol. A takúto ospravedlnenku sme mu mali vziať? Polovicu vymeškaných hodín sme žiakovi uznali, ale zvyšok má neospravedlnené," dodala učiteľka.
Čo hovorí zákon
Problematiku motivačných štipendií v ZŠ rieši zákon č. 599/2003 Z. z. z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Zákon MŠ SR č. 245/2008 Z. z. v § 144 ods. 8 - 10 rieši vo všeobecnosti problematiku neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní: Podľa jeho litery je zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.
(šim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš