Opakované voľby pod Spišským hradom strážila polícia, podozrivý počet negramotných upravoval volebné lístky vo dvojici.
ŽEHRA. Starostom obce Žehra bude do tretice člen rodiny Mižigárovcov. Po bratoch Jozefovi a Mariánovi sa prvým mužom dediny s rómskou majoritou stane ich bratranec Ivan.
Len o deväť hlasov porazil svojho príbuzného, pritom nezmieriteľného soka Mariána. Na opakovaných voľbách starostu a poslancov obecného zastupiteľstva sa zúčastnilo 82 percent z 894 oprávnených voličov.
Predpoveď sa splnila
Od skorého rána do neskorého podvečera lemovali budovu obecného úradu zástupy voličov, prevažne Rómov. Každú chvíľu sa pred úradom pristavovali autá s ďalšími, tých, ktorí už odvolili, vozili späť do osady. Do 18. hodiny dosiahla účasť 75 percent!
Aj keď o starostovské kreslo sa uchádzajli štyria kandidáti, šancu uspieť mali podľa miestnych len dvaja Rómovia, bratranci Marián a Ivan Mižigárovci.
„Bieli nemajú šancu," tvrdí v sobotu ráno miestny farmár, bývalý starosta František Hadušovský. „Z takmer 900 voličov sú dve tretiny Rómov. Aj keby nerómovia išli do nohy všetci voliť, rómskych voličov jednoducho neprehlasujú. A zastupiteľstvo? Bude to zázrak, keď sa do neho dostane aspoň jeden biely."
Zázraky sa dejú. Hadušovský je jediným zástupcom nerómskej menšiny, ktorý získal v sobotu poslanecký mandát. Po voľbách v roku 2006, ktoré vlani v novembri vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné, sa do zastupiteľstva nedostal z „gádžov" nikto.
Pod dohľadom polície
Pred volebnou miestnosťou si zavčasrána rozložili tábory prívrženci dvoch najhorúcejších kandidátov na starostovské kreslo. Vášne držala na uzde len prítomnosť mužov v uniformách. Volebnú miestnosť nonstop strážila policajná hliadka, v komunikácii s netrpezlivými rómskymi voličmi jej pomáhali dobrovoľní strážcovia poriadku z neďalekých Bystrian, ďalší policajti hliadkovali v osade Dreveník.
Predseda volebnej komisie Anton Ivančák púšťa do volebnej miestnosti naraz maximálne troch ľudí. Priamo z kostola prišli aj ženích a nevesta. Mladomanželka tvrdí, že nevie čítať ani písať. Za paraván jej ide pomôcť manžel.
Negramotných je podozrivo veľa. Takmer 140 zo 600 rómskych voličov pred komisiou vyhlásilo, že nevedia písať a čítať a potrebujú pri úprave volebných lístkov pomoc. A tak za paravánom krúžkujú mená dvojice: „Keďže aj im musíme umožniť, aby uplatnili svoje právo, dohliadame aspoň na to, aby za plentu s nimi nechodili tí stí ľudia. Zákon je veľmi benevolentný a dá sa zneužiť. " hovorí predseda.
Členovia komisie sú však presvedčení, že negramotnosť v osade zďaleka nie je taká vysoká. „Pred voľbami dostali zrejme dobré školenie," myslí si členka komisie.
Rodina na nože
Žehra bola prvou obcou na Slovensku, v ktorej občania posadili do starostovského kresla rómskeho kandidáta. V roku 1998 vyhral Jozef Mižigár. Tesne pred uplynutím volebného obdobia náhle zomrel na infarkt.
„To bol pán starosta. Pre obec urobil neskutočne veľa," hovoria Žehrania bez ohľadu na farbu pleti.
Marián nasledoval staršieho Jozefa. V roku 2006 sa stal starostom. A hoci ústavný súd v novembri minulého roku výsledky anuloval, z úradu ho nikto nedostal. Teraz bude musieť definitívne odísť.
Porazený kandidát, ktorý bol mimochodom šesťkrát súdne trestaný a v súčasnosti je obžalovaný z obchodovania so ženami, sa však nevzdáva. Pre zmenu on chystá sťažnosť na ústavný súd pre porušenie volebného zákona.
„Voľby boli zmanipulované, na to dám krk. Nie je mysliteľné, aby kandidáti na poslancov či samotní členovia volebnej komisie chodili s negramotnými za plentu krúžkovať mená. Máme dosť dôkazov, aby ústavný súd výsledky zrušil," rozčuľuje sa Marián Mižigár.
Ťažké srdce má aj na bratranca, ktorý ho vo funkcii vystrieda. Ivana vraj na kandidatúru prehovorili bieli, len aby mu zobral hlasy: „To sa v rodine nerobí," povedal Marián, nasadol do svojej čiernej Škody Superb, naplno pustil cedečko s cigánskymi pesničkami a pobral sa medzi svojich.
Žehra v číslach
V Žehre žije približne 1800 obyvateľov, dve tretiny tvoria Rómovia. Z 894 oprávnených voličov sa na opakovaných voľbách starostu a poslancov obecného zastupiteľstva zúčastnilo 734, teda viac ako 82 percent. Novým starostom sa stal Ivan Mižigár s 297 hlasmi, Marián Mižigár získal 288 zo 716 platných hlasov.
V sedemčlennom zastupiteľstve budú aj ďalší dvaja nositelia tohto mena. Poslanecký mandát získali bratranec a zároveň menovec exstarostu Marián Mižigár a ďalší príbuzný Jaroslav Mižigár.
Mižigárovci tvoria najväčšiu rodinu v rómskej komunite.
„Nikto nevie, koľko nás je. To sa nedá zrátať. Možno tristo, aj viac," tvrdí Iveta Mižigárová.
Žehra je známa predovšetkým vďaka ranogotickému Kostolu sv. Ducha z 2. polovice 13. storočia. Kostolík so vzácnymi nástennými maľbami bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a spolu so Spišským hradom a Spišskou kapitulou je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Žehra je tradičnou zastávok turistov na Gotickej ceste.
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš