Ricottiovej.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Podujatie pripravil k Medzinárodnému dňu pamiatok a historických sídiel Pamiatkový úrad Slovenskej republiky (SR) v areáli národnej kultúrnej pamiatky Kláštor kartuziánov.
Minister kultúry Marek Maďarič vyzdvihol prácu pamiatkarov. "Je náročná z odborného hľadiska, ale tiež preto, že pôsobia aj tam, kde sa krížia záujmy vlastníkov pamiatok, odborníkov, niekedy tiež developerov a, samozrejme, verejnosti. Oni musia byť zárukou, že pamiatkový fond sa ochraňuje a obnovuje. Aj tu v Červenom Kláštore vidno, ako sa podarilo zrekonštruovať interiér kláštorného kostola, ako postupne budujú v okolí zariadenia, ktoré zatraktívnia turistický ruch v Pieninách," povedal minister.
Pôsobila aj na východe
Obidve z ocenených žien venovali výskumu a záchrane pamiatok celý profesionálny život. Blanka Kovačovičová-Puškárová (1926 - 1999) sa špecializovala na pamiatkový výskum osobitne sakrálnej architektúry, drevených kostolov a zvoníc. Podieľala sa okrem iných vecí na výbere objektov pre nové expozície Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch a Ukrajinského múzea v Krásnom Brode, podieľala sa aj na výskume kaštieľa v Strážkach a ďalších pamiatok na východnom Slovensku.
Reštaurovala aj diela Majstra Pavla
Akademická maliarka Eva Ricottiová študovala odbor reštaurovania kultúrnych pamiatok a výtvarných diel. Jej absolventskou prácou (1956) bolo reštaurovanie tabuľovej maľby Klaňanie Troch kráľov zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Ako reštaurátorka sa stretla aj so vzácnymi dielami Majstra Pavla z Levoče.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel sprístupnili v priestoroch kláštora výstavy Drevená sakrálna architektúra v strednej Európe a 25 rokov Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš