Fenoménom týchto volieb bol podozrivý počet negramotných - každý piaty volič prichádzal s pomocníkom "na čítanie"! To voľbám na transparentnosti nepridalo.
ŽEHRA. Aj keď sa o post starostu uchádzali štyria kandidáti, šancu uspieť mali podľa miestnych len dvaja Rómovia, Marián a Ivan Mižigárovci. Hoci sú bratranci, vraj medzi nimi nie sú dobré vzťahy.
Z 894 oprávnených voličov k volebným urnám pristúpilo 734, z toho platných hlasov bolo 716. Nového starostu vyberali spomedzi štyroch kandidátov. Rovnako sú známe aj mená nových poslancov sedemčlenného obecného zastupiteľstva. Tých si voliči vyberali z 27 kandidátov.
Podľa predsedu volebnej komisie Antona Ivančáka voľby prebehli bez väčších problémov. Zaznamenali niekoľko prípadov, keď voliť chceli aj ľudia s trvalým pobytom v Rudňanoch. Zaujímavým fenoménom a zároveň problémom volieb bola negramotnosť. Takmer každý piaty volič prichádzal v sobotu k volebným urnám aj so svojím "pomocníkom" údajne na čítanie. Ten mu mal pomôcť prečítať mená kandidátov a ich čísla. Päťčlenná volebná komisia si o týchto negramotných voličoch viedla špeciálnu evidenciu na osobitnom hárku papiera. Do pol dvanástej na ňom bolo zapísaných viac ako 60 mien. Spolu ich bolo viac ako 130.
Voliť prišla so sobášnym listom
Jozef Klempár odvolil už ráno. Dopoludnia sa do volebnej miestnosti vrátil znova. Sestrinej dcére Alžbete Horváthovej pomáhal za plentou s čítaním volebných lístkov. "Prečítal som jej mená a povedal čísla kandidátov. Ona povedala, či áno alebo nie a podľa toho zakrúžkovala. Pozná ich z videnia, nevie však čítať," povedal o svojej 20-ročnej neteri Jozef.
Ten bol iba jeden z mála, ktorí prichádzali pomôcť negramotným voličom. Tých pribúdalo. Ďalším bol tridsiatnik, ktorý ako tvrdil, vychodil päť tried a nenaučil sa písať ani čítať. Prišiel v sprievode matky. Hoci volebná komisia sa mu trpezlivo snažila vysvetliť princíp voľby, nechápal alebo nechcel chápať.
Dvadsaťročný muž prišiel zasa so svojím bratrancom. Rovnako aj on tvrdil, že je negramotný. Snaha Žehrancov voliť ich priviedla k rôznym kreatívnym riešeniam. Príkladom je aj mladá neplnoletá volička. Práva voliť sa dožadovala v požehnanom stave.
Jej matka prišla s jej sobášnym listom, na základe ktorého podľa nej jej dcéra má právo voliť. "To, že je vydatá, ešte neznamená, že má právo voliť. Veď 18 rokov má až v auguste, a tak nie je medzi oprávnenými voličmi," upozornila jedna z členiek volebnej komisie. Budúca mamička tak musela z volebnej miestnosti odísť.
V Žehre majú nového starostu. Opäť Mižigára.
Vstupovali po troch
Napriek tomu, že tieto praktiky negramotných neboli najtransparentnejšie, volebná komisia im umožnila pristúpiť k voľbám, i keď prísne ich postupy sledovala. "Keďže zákon v tomto nie je jednoznačný, umožnili sme týmto negramotným voličom voliť. Ich mená sme si viedli na špeciálnom hárku," skonštatoval predseda volebnej komisie.
Ten veľmi kvitoval prítomnosť policajnej hliadky pred volebnou miestnosťou i spoluprácu s políciou. Podľa jeho slov posledné voľby v roku 2006 boli chaotickejšie. Voliči sa kopili pred dverami do volebnej miestnosti a tlačili sa dnu. Počas sobotňajších volieb vstupovali dovnútra po troch. Ako skonštatoval asi v polovici volebného dňa, prebiehali voľby bez problémov.
Známi sú aj poslanci
Voľby rozhodli aj o budúcich poslancoch obecného zastupiteľstva. Stali sa nimi František Hadušovský (404 hlasov), Peter Gabčo (304), Ján Kandráč (297), Milan Horváth (294), Marián Mižigár (294), Ladislav Horváth (288) a Jaroslav Mižigár (278). Odovzdaných bolo 684 platných hlasovacích lístkov.
Chystá sťažnosť
Porazený kandidát Marián Mižigár, šesťkrát súdne trestaný a v súčasnosti obžalovaný z obchodovania so ženami, sa nevzdáva. Chystá sťažnosť na Ústavný súd pre porušenie volebného zákona.
Voľby v roku 2006 a teraz
Ústavný súd vlani v septembri vyhlásil voľby z roku 2006 v Žehre za neplatné. Nález znel, že bolo porušené volebné moratórium, navyše voliči pred vstupom do volebnej miestnosti mali dostávať lístky s číslom, koho majú voliť. Starosta v nich zvolený, Marián Mižigár, i napriek nálezu ÚS odmietol opustiť post starostu až do sobotňajších volieb. Dokonca jeho predchodca František Hadušovský sa ho v úvode tohto roka pokúšal za asistencie mužov zákona vyviesť z obecného úradu.
M. Mižigár sa cez víkend opätovne uchádzal o priazeň voličov ako nezávislý kandidát pod číslom 2. Jeho protikandidátom bol aj Miloš Pacovský (HZDS), ktorý sa v starostovskom súboji stretol s M. Mižigárom aj vo voľbách spred troch rokov. Jednotkou na kandidátskej listine bol Ivan Mižigár (SDKÚ). Obaja rómski kandidáti sú podľa našich informácií predstaviteľmi dvoch znepriatelených rómskych skupín v žehrianskej osade. S číslom 3 v sobotu kandidoval aj Ján Novák KDH).
Ďalšie voľby o rok
V Žehre žije v súčasnosti 1957 obyvateľov. Len približne 300 býva v samotnej obci, väčšina žije na rómskom sídlisku. Novozvolený starosta i poslanci obecného zastupiteľstva majú pred sebou iba skrátené výkonné obdobie. Na budúci rok prebehnú riadne voľby do samospráv na celom Slovensku. Volebný kolotoč si teda Žehrania už čoskoro zopakujú v riadnych komunálnych voľbách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš