REGIÓN. Kríza sa takmer ako všetkého dotkla i pohostinského a barového biznisu. "Dotkla sa nás dosť. Presné percento neviem povedať, ale ľudí za stolmi riadne ubudlo. Súvisí to napríklad i s tým, že u nás teraz chlapi takmer vôbec nemajú prácu v lese a s drevom," vysvetľuje súvislosti reťazového efektu v hospodárstve Božena Kovaľčíková z vrbovského pohostinstva Hostinec.
Miesto troch dve
Kovaľčíková dodáva, že hoci sa pije menej, ľudia svoje návyky kvôli prázdnejšiemu mešcu výraznejšie nemenia. "Žeby pre krízu teraz miesto dvanástky piva pili desiatku alebo prešli na lacnejšiu vodku, sa nedá povedať. Pijú to isté, čo predtým." Podstatné je množstvo. "Kým niekedy si dali tri pivá, teraz si dajú dve a podobne," spresňuje Vrbovčanka.
Chute kríza nemení
Zmenu chuťových návykov kvôli kríze nezaznamenala ani jedna krčmička z približne 15 oslovených. S poklesom tržieb však zápasia viacerí. "Pije sa to isté. U nás ani niežeby si niekto dal menej ako kedysi, len celkovo do podniku chodí menej ľudí," hovorí majiteľ Bil-Pin Klubu Mindok v Spišskom Štiavniku. Dohady hovoria, že ľudia si v čase krízy radšej kupujú alkohol v obchode a vypijú doma. Za menší peniaz oželejú aj atmosféru a stretnutia s kamarátmi v pohostinstvách.
Všetko súvisí so všetkým
Aj v Spišskom Štiavniku situácia môže súvisieť s vývojom v iných odvetviach. Veľkú časť hostí tu tvoria práve chlapi pracujúci v okolitých lesoch. Šéf Bil-Pin Klubu Mindok je však optimistický. "Tie najhoršie mesiace úplného útlmu akoby prešli. Teraz, už mesiac akoby sa apetít vracal späť," hovorí majiteľ.
Zlom? Ak, tak mierny
Rovnaký postreh má aj obsluhujúca v pohostinstve v podtatranskej dedinke Hozelec. "December, január bol hrozný. Teraz ako keby ľudia začali naberať odvahu kupovať znova. Aj keď nie je to ešte to, čo bolo. Áno, krízu cítiť. Konzumuje sa menej jedla i nápojov," povedala Hozelčanka.
Na možnom trende možno niečo bude, lebo z pätnástky vybraných krčiem nám podobný postreh o miernom zlepšení situácie v posledných týždňoch potvrdili až štyri pohostinstvá.
Niektorí si vraj nič nevšimli
Takmer 20 percent z oslovených zariadení pokles tržieb v dôsledku slabšieho predaja alkoholických nápojov nezaznamenalo, alebo len veľmi mierny. Zväčša išlo o podniky s najlacnejšou ponukou alebo centrálne umiestnené pri autobusových zastávkach, čo tiež môže byť jedným z vysvetlení. Nech je tak či onak, celkový pokles konzumácie alkoholu by azda privítali zdravotníci. Toto už je však iná téma, ktorá sa krízy netýka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš