povinným uzavretím zmlúv s poisťovňami garantuje pohodlnejší život. Podľa vyjadrení kompetentných však cesta k pevnej sieti nemusí byť vôbec ľahká.
KEŽMAROK. Prežije, alebo neprežije kežmarská nemocnica, respektíve v akej forme? Túto otázku si už niekoľko mesiacov v debatách kladú Kežmarčania. Mesto ju chce za každú cenu udržať. Radnica i riaditeľ nemocnice chcú zaradiť nemocnicu do pevnej siete všeobecných nemocníc. "Či nás do pevnej siete zaradia, je len na rozhodnutí Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP)," hovorí riaditeľ nemocnice Jozef Klíma.
Poisťovňa to vidí inak. "VšZP nemá v kompetencii zaraďovať zdravotnícke zariadenia do pevnej siete. Určuje to nariadenie vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," uviedla hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
"V minimálnej sieti nie sú presne určené nemocnice. Je iba na zdravotných poisťovniach, ako zazmluvnia jednotlivé zdravotné zariadenia. Vyberajú si ich najmä podľa splnených podmienok na výkon daného zariadenia," oponuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Centrálny príjem a neurológia
Kežmarskej nemocnici momentálne chýba centrálny príjem a oddelenie neurológie. Bez nich zaradenie nemocnice do pevnej siete nie je možné. "Úlohou pevnej siete je zabezpečiť poskytnutie neodkladnej pomoci pri náhlych stavoch, ktorých privezie záchranka. Preto tieto nemocnice majú mať neurologické, interné, chirurgické, gynekologické, novorodenecké oddelenie, ako aj oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, či laboratóriá hematológie a mikrobiológie a rádiologické oddelenie s CT prístrojom," vysvetľuje Čižmáriková.
Poprad nevie, či by pomohol
Nemocnica chce chýbajúce oddelenia získať. "Predpokladám, že do dvoch až do troch mesiacov by mal byť centrálny príjem vybudovaný," povedal riaditeľ Klíma.
Kežmarok nemá ani CT prístroj. Ten je nevyhnutný pre chod neurológie. "Spravili by sme dohody s popradskou nemocnicou alebo Vyšnými Hágmi," povedal Šajtlava.
Či by Popradčania s takouto pomocou konkurencii súhlasili, zatiaľ nevedno. "Zatiaľ žiadna oficiálna žiadosť z kežmarskej nemocnice neprišla, takže sa k tomu neviem vyjadriť," povedal riaditeľ liečebného úseku popradskej nemocnice Dušan Suchý.
Dve cesty
Podľa dostupných informácií sa VŠZP zatiaľ zdráha zaradiť nemocnicu do pevnej siete. "Názor riaditeľky je taký, že kvôli nedostatku financií by sme mali ísť inou cestou, a to transformáciou tejto nemocnice na zdravotnícke zariadenie," tlmočil stanovisko riaditeľky VšZP primátor Šajtlava.
Ten chce v takom prípade žiadať, aby boli všetky oddelenia nemocnice zachované. Poisťovňa nám priame stanovisko o zaradení kežmarskej nemocnice do verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti neposkytla.
V čom je rozdiel
Pevná sieť verzus zdravotnícke zariadenie
- Ak by zaradili kežmarskú nemocnicu do pevnej siete, znamenalo by to, že zdravotné poisťovne by boli povinné s touto nemocnicou uzavrieť zmluvu.
- Ak by však nastala transformácia tejto nemocnice na zdravotnícke zariadenie, bolo by to miesto, kde by sa poskytovala zdravotná starostlivosť. Poisťovniam by však odpadla povinnosť uzatvoriť so zariadením zmluvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš