O to viac poteší, ak sa nájdu dobrovoľníci, ktorým záleží na iných ľuďoch. Platí to aj o deviatich darcoch z obce Lúčka (okres Levoča). Zaujímavosťou je, že väčšina z nich nedávno darovala krv po prvýkrát. Rovnako aj fakt, že obec je jednou z piatich najmenších obcí okresu, podľa posledného sčítania má len 136 obyvateľov.
LÚČKA. S myšlienkou darovania krvi prišla Jana Hlistová. "Napadlo mi, že by sme mohli darovať krv pre dobrú vec. V Košiciach boli odbery pre detskú onkológiu, tak som si povedala, že aj levočská nemocnica potrebuje krv. Obišla som ľudí. Reakcie boli rôzne, no súhlasili. Bolo nás 13, no niektorí nemohli zo zdravotných či pracovných dôvodov. Som rada, že sa nás nazbieralo toľko," zverila sa nám iniciátorka myšlienky, ktorá bola prvodarkyňou.
Prvodarcovia
Rovnako prvýkrát si to vyskúšala aj Eva Orlovská, Mária Tatarková, Júlia Popovičová a Peter Baloga. "Darovať krv som sa rozhodla kvôli synovi, má zdravotné problémy. Najprv som mala strach, ale bolo to v pohode. Rada si to zopakujem aj nabudúce," prezradila Eva.
"Môžem pomôcť iným ľuďom a rovnako neviem, kedy bude niekto z mojich blízkych potrebovať krv, tak som neváhala," uviedla svoje dôvody najmladšia z darcov Mária.
"Keď za mnou Janka prišla, nepovedal som nie a neľutujem. Aj v budúcnosti uvažujem o ďalšom darovaní, je to na dobrú vec," zdôraznil Peter, ktorý mal pred odberom zmiešané pocity.
Darovali po rokoch
Mária Orlovská má za sebou už osem odberov. Darovanie krvi si vyskúšala opäť po 13 rokoch, keď bola naposledy. Na odber išla spolu s manželom, dcérou, zaťom a švagrom. Jej manžel Štefan bol na odber ôsmykrát. Päť odberov si pripísal Juraj Hlista. "Prvýkrát som daroval krv na Vianočnej kvapke krvi v roku 1995. Pravidelne som chodil dva roky a potom som mal pauzu, až doposiaľ," uviedol Juraj.
Najviac, až 37 odberov, má za sebou Milan Orlovský, držiteľ striebornej Janského plakety. Na svoj prvý odber spomína dodnes. "Bolo to v roku 1973. V tom čase sa vo Veľkých Kapušanoch zrútil múr na tri deti. Kolega bol odtiaľ a oslovil nás. Neváhali sme. Jeden zo zranených chlapcov bol na tom veľmi zle. Potrebovali veľa krvi. Odvtedy som chodieval darovať krv pravidelne až do roku 1988. Teraz som si to zopakoval po 21 rokoch. A bolo to, akoby som daroval krv po prvýkrát. Bol som prekvapený, išlo to veľmi ľahko a bezbolestne, keďže za tie roky som mal rôzne skúsenosti," zdôraznil Milan.
Medzi darcami mal byť aj starosta obce Ľuboš Tatranský. Hoci priznal, že mal strach, nakoniec chcel ísť. Pracovné povinnosti mu v tom však zabránili. Sľúbil, že darovať krv pôjde nabudúce aj so všetkými, ktorí tak urobili teraz. "Som rád, že vznikla táto myšlienka a že sa nazbieralo toľko dobrovoľníkov. Sme malá obec, a preto to poteší. Išli deviati a deviatim aj krv odobrali. Svedčí to o tom, že v obci máme zdravých ľudí," dodal s úsmevom starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš