KOŠICE. Štyrom medveďom vo Vysokých Tatrách nasadia ochranári tento rok monitorovacie obojky. Zariadenia majú poskytovať informácie o živote a zvykoch najväčších tatranských zvierat, povedal ČTK riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Obojky sa po niekoľkých rokoch samočinne z krku šeliem odpoja.
"Obojky nám poskytnú veľmi podrobné informácie o živote týchto jedinečných zvierat, o ich pohybe, teritóriu a ich zvykoch," uviedol Majko. Obojky majú v sebe zabudovanú vysielačku a elektrický zdroj, ktorý by mal vydržať päť rokov.
S odchytom prvého medveďa už ochranári spolu s lesníkmi začali, zatiaľ sa však vytipované zviera do pasce nepodarilo nalákať. Medveď sa totiž podľa Majka správa veľmi prefíkane a nedovoľuje ochranárom pascu uzavrieť.
Prvý obojok však už jednému z tatranských medveďov nasadili ešte vlani. Z údajov, ktoré sa vysielajú každé dve hodiny, sa podarilo zistiť viacero zaujímavých informácií o živote medveďa. Zviera napríklad striedalo aktívne dni, keď dokázalo prejsť 15 až 18 kilometrov s dňami, počas ktorých sa hýbalo oveľa menej. Jeho teritórium má rozlohu približne 600 až 800 hektárov.
Obojok dokázal vysielať údaje aj zo zimného brlohu. Podarilo sa tak zistiť, že medveď svoj tradičný spánok vo februári prerušil. Niekoľko dní sa pohyboval v blízkosti brlohu, neskôr sa však do neho vrátil a prespal v ňom zvyšok zimy. Zo spánku sa potom prebral v apríli. Miestom sa počas zimných mesiacov prehnalo niekoľko lavín.
Odchyt medveďov bol pôvodne plánovaný na jar. Pre jeho náročnosť sa však možno štyrom šelmám podarí pripevniť obojky až na jeseň, dodal Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš