STARÁ ĽUBOVŇA. Problémy s neplatičmi majú viaceré mestá a obce. Pod Ľubovnianskym hradom sa tieto ťažkosti snažia vyriešiť tak, že dlžníkom namiesto možnej exekúcie ponúknu možnosť odpracovania záväzkov.
Ak odrobí, môže sa mu odpočítať z dlhu
Snaha magistrátu by mala vyzerať v praxi tak, že neplatič by dobrovoľne vykázal prácu v prospech mesta a z celkovej ceny by mu samospráva odpísala časť určenú na dlhy. To znamená, ak mesto bude potrebovať prekopať kanál, či upratať neporiadok, nastúpiť môže neplatič. „Podľa mňa je to férová ponuka. Ak niekto dokáže nepracovať, popíjať, či hrať na automatoch, prečo by nemal odvádzať poplatok za odpad ako ostatní. Povinnosti platia pre každého rovnako," povedal Martin, jeden z obyvateľov Starej Ľubovne.
Na sociálne dávky mesto siahnuť nemôže
Dlžoby mnohých neplatičov siahajú ešte do roku 2003, keď bol zavedený systém platobných výmerov. Najvyššie dlžné čiastky presiahli u dvoch rodín až 30-tisíc korún. Nasleduje ďalších 14 s nedoplatkom nad 20-tisíc korún. Celkovo asi tristo neplatičov je práve z Podsadku. „Voči veľkej časti z nich mesto nemá možnosť uplatniť zrážky daňovým exekučným konaním, pretože iba časť z nich je zamestnaná a iba časť poberá dôchodky. Na financie ostatných, ktorí poberajú sociálne dávky, nám zákon neumožňuje siahnuť," vysvetlil J. Sumilas.
Spisujú zoznam neplatičov
Mesto teraz zisťuje, kto z neplatičov by mohol svoje dlhy odčiniť. V spolupráci so Sociálnou poisťovňou pripravuje magistrát zoznam, podľa ktorého zistí, kto z neplatičov je zamestnaný a kto z nich poberá dôchodok, aby mohlo byť uplatnené daňové exekučné konanie. „Chceme, aby aspoň časť dlhov bola zaplatená," povedal Ján Sumilas z mestského úradu.
S niektorými neplatičmi chce mesto uzavrieť dohodu o vykonaní prác. „Niečo si zarobia, niečo sa im odpíše z dlhu," dodal vedúci daňového referátu. Mesto uvažuje, že by si neplatiči svoje nedoplatky odpracovali napríklad aj pri plánovanej výstavbe rómskej osady Medzi Lipníkmi.
V Podsadku majú ľudia rôzne postoje
V Podsadku sme zisťovali, ako by sa k ponuke mesta postavili miestni. Našli sme tu viacerých, ktorí sa k neplateniu za odpad priznali. O zmene postoja k poplatkom za komunálny odpad niektorí neuvažujú. „Neplatíme a ani platiť nebudeme. Do kontajnerov nehádžeme odpad iba my, ale aj gadžovia. Prečo by sme to mali platiť? Nech sa mesto začne o nás lepšie starať. Pred voľbami tu chodili a rozdávali čokoládky, teraz už na to zabudli a chcú od nás poplatky," povedal otec dvanásťčlennej rodiny. Iný obyvateľ osady však mal opačný názor. „Ak sa bude dať, tak si dlhy odpracujem rád. Odpad neplatím, lebo si to z príjmov nemôžem dovoliť," povedal Ladislav Čureja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš