Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Dominovali Popradčania a Liptáci

Veľká Lomnica žila behom. Na 6. ročníku cestného behu Lomnická dvanástka sa stretli pretekári z rôznych kútov Slovenska od Bratislavy až po Košice. Hoci tentoraz chýbali medzi súťažiacimi naši severní susedia, podujatiu ani teraz nechýbala medzinárodná úč

VEĽKÁ LOMNICA. V predprograme si na svoje prišli žiaci základných škôl, ktorí boli podľa veku rozdelení do štyroch kategórií. Okrem domácich sa na štart postavili i mladí atléti z tréningovej skupiny Jozefa Dubašáka v drese AK Steeple Poprad.

Prvenstvá si vybojovali: 1. - 2. ročník ZŠ (300 m): Miroslava Polhošová a Viktor Kolesár (obaja ZŠ V. Lomnica), 3. - 4. ročník ZŠ (300 m): Nikola Šavelová (AK Steeple Poprad) a Pavol Polhoš (ZŠ V. Lomnica), 5. - 6. ročník ZŠ (1 000 m): Barbora Burgerová (AK Steeple Poprad) a Matej Pitvor (ZŠ V. Lomnica), 7. - 8. ročník ZŠ (1 000 m): Barbora Polhošová (ZŠ V. Lomnica) a Marián Grutka (AK Steeple Poprad).

Dubašák: štart - cieľ

Hodinu pred pravým poludním sa na štart postavili muži a ženy, ktorí spoločne absolvovali trať s celkovou dĺžkou 12 km. Tvorilo ju päť okruhov v obci, pričom každý z nich meral 2 400 m. Už krátko po štarte sa na čelo bežcov dostal Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý zvíťazil spôsobom štart - cieľ časom 39:49 min. s výrazným náskokom pred Martinom Tukom z STU Bratislava (42:22 min.). Tesne za ním so stratou iba sedem sekúnd do cieľa dobehol stále sa zlepšujúci Ján Božoň z AK Steeple Poprad, pre ktorého je to ďalšie pódiové umiestnenie (predtým bol tretí v Liptovskom Mikuláši - Bodiciach a v Slovenskej Kajni). Ocenený organizátormi bol i štvrtý v hlavnej kategórii do 39 rokov Peter Múdry z Košíc (50:50 min.) a piaty Eduard Maguth z Popradu (51:31 min.).

Veteránom nad 40 rokov dominoval Vladimír Porubjak z ŠK Copyservis Liptovský Mikuláš (45:00 min.) pred Jozefom Ambrózom z Auto-Remo Veľká Lomnica (45:49 min.) a Antonom Hudákom z BK Stará Ľubovňa (46:37 min.). Prvenstvo v kategórii nad 50 rokov si vybojoval Ľubomír Gad z ŠK Copyservis Liptovský Mikuláš (47:49 min.). Spoločnosť na stupni víťazov mu robili Igor Volkov z metropoly Ruska, Moskvy (49:03 min.) a Ján Dominik z BK Cyklosun Plus Novoveská Huta (49:57 min.). Kvalitná a početná konkurencia sa zišla v kategórii mužov nad 60 rokov. Zvíťazil Milan Palko (Poprad - Stráže) časom 50:13 min. pred Damiánom Gromanom zo Slovenskej Vsi (50:25). Veteránsky vicemajster sveta v behu do vrchu, 67-ročný Július Lupták bežiaci v drese SKI Travel Štrbské Pleso, ktorý začal bežeckú atletickú sezónu neskôr (v zime sa úspešne venoval i súťažiam v zimnom triatlone) sa pri svojom prvom "letnom" štarte musel uspokojiť s tretím miestom (51:23 min.).

Medzi ženami dominovali veteránky

Zaujímavá situácia nastala v súťaži žien. V celkovom poradí na prvých troch priečkach dominovali veteránky. Najrýchlejšia bola Jana Podhradská z Ďanovej (okr. Martin) časom 56:06 min. pred Danicou Božovou z AO Svit (58:57 min.) a Máriou Semanovou z Prešova (1:01:59 hod.). Štvrtá v celkovom poradí dobehla 25-ročná Ľubka Gandžalová v drese Auto-Remo Veľká Lomnica, domáca rodáčka, posledných sedem rokov žijúca v Bratislave (1:09:42 hod.). Najstarším účastníkom celého podujatia, ktorý bol tiež ocenený, bol 74-ročný Daniel Paško (Tatrakon Poprad).

Cieľom Európsky pohár

Po skončení podujatia sme sa skontaktovali s absolútnym víťazom, 32-ročným Jozefom Dubašákom, ktorý dva dni pred behom vo Veľkej Lomnici štartoval na atletickom mítingu Grand Prix Slovensko v Novom Meste nad Váhom. Absolvoval tam súťaž v behu na 3 000 m cez prekážky, ktorá bola zároveň kvalifikáciou na Európsky pohár družstiev. Časom 9:39,07 min. obsadil druhé miesto so stratou iba niekoľko stotín sekundy na víťaza Pavla Michalčíka (AŠK Skalica).

"Po štarte som bežal na čele, pretože sa lepšie cítim, keď zdolávam prekážku ako prvý. Pavol ma však asi 700 m pred cieľom predstihol a túto nepatrnú stratu sa mi už zmazať nepodarilo. Na rozdiel od minulého roka, keď pred Európskym pohárom bola iba jedna kvalifikačná súťaž, v tomto roku sú tri. Beh na 3 000 m cez prekážky je na programe ešte 24. mája v Nových Zámkoch a 7. júna v Nitre, takže mám ešte dve šance nominovať sa do reprezentačného družstva Slovenska," uviedol J. Dubašák.