KROMPACHY. Podľa predbežných informácií, rekord sa podaril, teda aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Oficiálne dostane organizátor odpoveď do siedmich dní.
Pomáhali aj mamy
Súčasne so Spišiakmi sa tancovala štvorylka v ten istý čas aj v Košiciach, v Prešove a vo Svidníku. Medzi najmladšie rekordérky v Krompachoch patrila aj Timea Jánošová. Školáčka, ktorá má 7 rokov, sa nám pochválila, že štvorylku nacvičovala aj doma so svojou mamou. Podobne tancovala takmer celá rodina aj u Hamrákovcov v Krompachoch. „Manželka s dvoma dcérami, jedna má 9 rokov a druhá zase 5, tancovali stále na dvore. Ja som im fandil a držal palce, ale radšej som sa nepridal. Mladšia dcérka je dnes v škôlke a je jej určite ľúto, že nemohla tancoval na námestí ako jej sestra," s úsmevom opísal Branislav Hamrák.
Najprv šok
„Deti nacvičovali štvorylku približne dva mesiace. Najprv z toho mali šok, ale sú to šikovné deti a išlo im to," vysvetlil nám organizátor tanečník Peter Vidašič. Ako ďalej dodal, vybrali si štvorylku, pretože ide o pomerne jednoduchý tanec. Osvedčuje sa hlavne, ak treba učiť tancovať masy ľudí. „Štvorylka sa tancuje vo štvorici, je to tanec, ktorý sa ako prvý tancoval v páre a pri ktorom bol dovolený dotyk. Tancoval sa v období 18. storočia," dodal P. Vidašič.
Pôsobiť na ľudí
Akciu moderovala aj Zlatica Puškárová a Patrik Švajda. Redaktorka, ktorá sa profesijne venuje politike na našu otázku, čo má tanec spoločné s politikou, odpovedala: „V obidvoch prípadoch treba vedieť zapôsobiť na ľudí, či už tancom alebo politikou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš