opný žiť v prírode, ochranári by ho museli utratiť. Tak im prikazuje zákon.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Krompašský sokol mal však v tomto prípade šťastie. Krídlo nemá zlomené, iba narazené. Po tom, čo ho vyliečia, pustia ho opäť na slobodu.
Vystrašená
Ako pre Korzár uviedol strážca Ľuboš Cibula, zranený sokol je približne ročná samička. „Je veľmi vystrašená a stresovaná. Dravce sa zvyknú zraniť hlavne pri stretoch s elektrickým vedením, tento sokol zrejme narazil do múru," opísal nám Ľ. Cibula.
Správa Národného parku Slovenský raj má na takýto účel zriadenú odchytnú stanicu, v ktorej sa starajú o zranené zvieratá nájdené v prírode. „Hlavne teraz na jar je obsadená. Mali sme tam už kamzíka, bocianov či myšiakov hôrnych," vysvetlil Ľ. Cibula.
Dobrá prognóza
Ak ide o vzácny druh zvieraťa, ktorý ani po vyliečení nie je schopný samostatne žiť v prírode, umiestnia ho, napríklad, v zoologickej záhrade. „Lenže sokol myšiar patrí medzi bežné druhy. My sa môžeme o zranené zvieratá starať, podľa zákona, maximálne tri mesiace," vysvetlil nám Ľ. Cibula.
Príbeh krompašského sokola sa zrejme skončí šťastne. „Má čerstvú ranu na krídle, ktorá našťastie nehnisá. Dostane antibiotiká a lieky proti bolesti, ranu dezinfikujeme. Je dôležité, aby začal prijímať potravu. Prognóza je dobrá, je veľký predpoklad, že sa vylieči a môže byť pustený opäť do prírody," povedal veterinár Ján Korim.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš