j priestory, kam sa počas bežných prehliadok turisti nedostanú.
MARKUŠOVCE. "V rámci Medzinárodného dňa múzeí sme sprístupnili napríklad povalu, bočné schodiská, predstavili sme príbehy z mytológie stvárnené v interiéri letohrádku a v spolupráci so žiakmi Základnej školy na Levočskej ulici v Spišskej Novej Vsi sme pripravili v parku kaštieľa koncert," priblížila včerajšok v pobočke Múzea Spiša v Markušovciach jej vedúca Bernarda Kiczková.
Dodala, že spišskonovoveskí školáci úspešne rozvíjajú projekt nazvaný Nech sa nám netúlajú s podtitulom Hudba pre teba. V koncerte sa predstavili hrou na flautu, klarinet, ale aj klavír. Interpretovali vážnu hudbu a rovesníkov potešili tiež pesničkami zo známych muzikálov.
Najcennejší je klavír
Letohrádok Dardanely v parku markušovského kaštieľa bol postavený v súvislosti s avizovanou návštevou cisára Jozefa II. na Spiši, ktorá sa napokon neuskutočnila. Keďže cisár neprišiel, dokončili iba strednú časť objektu, bočné krídla pristavili podľa pôvodných plánov až neskôr. V interiéri je sústredných 23 exponátov od slovenských výrobcov klavírov a klavichordov. Niektoré aktívne využívajú aj v súčasnosti v rámci sporadických koncertov. Patrí k nim napríklad organ z 18. storočia pochádzajúci z evanjelického kostola v Jurskom v okrese Kežmarok.
"Pre nás je najcennejším exponátom klavír, ktorý vyrobil Karol Schmidt v Bratislave priamo pre tento letohrádok. Gróf Mariássy zaň zaplatil dvojnásobok ceny, za akú sa dal vtedy kúpiť klavír. Nástroj je zaujímavý predovšetkým prednou doskou, ktorá je zdobená slonovinou, perleťou a striebrom," povedal lektor Ivan Hudák.
Vedúca B. Kiczková doplnila, že dobré meno na Slovensku mali v minulosti nielen výrobcovia klavírov z veľkých miest ako Bratislava či Košice, ale aj zo Spiša, napríklad z Kežmarku, Levoče či Vrbova.
Expozíciu klávesových hudobných nástrojov sprístupnili verejnosti v roku 1983. Je jedinou svojho druhu na Slovensku. V dolných priestoroch letohrádku sú vystavené malé organy (pozitívy), z ktorých najstarší je z roku 1767. Dominantným priestorom je spoločenská sála na poschodí, v ktorej vynikajú freskové maľby s výjavmi z gréckej mytológie. Poschodie je venované strunovým klávesovým nástrojom prevažne z 19. storočia, keď bola ich výroba najrozšírenejšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš