KEŽMAROK. Psie výkaly v meste roky trápia chodcov a najmä mamičky s malými deťmi. Prví napriek zvyšujúcej sa pravdepodobnosti výhry v lotte do nich nechcú stúpiť. Mamičky sa zase boja o svoje malé deti, ktoré do všetkého strkajú svoje zvedavé rúčky.
"Ide najmä o tie deti. Množstvo psích zvyškov presahuje únosné hranice. Maličké deti sú ohrozené, môže sa na nich niečo preniesť," hovorí jedna z kežmarským mamičiek Dana Vnenčáková.
Záchodový feromón
Mesto Kežmarok sa rozhodlo zakročiť pod Tatrami neobvyklým spôsobom. V uliciach inštalovalo celkovo 10 toaliet pre psy. "Na použitie toalety ich láka špeciálny feromón," spresňuje princíp fungovania kežmarskej novinky primátor Igor Šajtlava. Mesto do toaliet investovalo vyše 6 600 eur (200-tisíc Sk). Primátor hovorí, že pre ochranu detí sa to oplatilo.
Dúfajú, že to zaberie
Kežmarčania sa na novinku pozerajú rôzne. "Zdá sa mi, že psom sa do nových záchodov veľmi nechce. Ale azda je to len môj dojem, možno si zvyknú. Bolo by dobre," povedal Kežmarčan Ivan.
"Niečo bolo treba robiť. Uvidíme, či to pomôže," dodáva D. Vnenčáková.
Najviac nás zaujímal názor psičkárov. "Je to okej. Privítal by som len optimálnejšie rozmiestnenie. Pri konci sídliska pred poľom dali jeden, v strede sídliska na lúke nič," vyjadril sa obyvateľ Sídliska Juh.
Niektorí ešte o nich nepočuli
"O takom niečom neviem," povedal prekvapený psičkár na Sídlisku Juh.
Psičkárke Dane Bartekovej sa zariadenia páčia. "Malo by ich byť však viac. Ich počet je nedostatočný. Bolo načase s takým niečím prísť. Mesto všade pre psy postavilo zákazové tabule, no vetu 'b', čo s nimi, doteraz nepovedalo. Končene niečo urobili," myslí si Barteková.
Radnica hovorí, že ak sa záchody osvedčia, je pripravená postaviť ďalšie.
Ella záchod používa
Psičkárka Jana Pitoňáková s fenkou Ellou (snímka na titulnej strane) si pochvaľuje. "Funguje to, psík tam chodí. Páči sa mi to. Jedine sa bojím, aby to vanadali nerozkradi a nerozobrali ako mnoho iného predtým," hovorí Pitoňáková. Mesto myslelo aj na to. Lopatku na toalete drží kovová reťaz.
So psími výkalmi sa boria i v meste Vysoké Tatry, ale najmä na sídliskách Popradu. Či sa inšpirujú Kežmarkom, alebo majú v rukáve iný spôsob riešenia tohto problému, na to sa pozrieme v budúcich vydaniach.
Fakty
Zaviedli nádoby, zničili ich vandali
- V Starej Ľubovni špeciálne nádoby pre psie exkrementy osadili pred štyrmi rokmi. Na rozdiel od Kežmarku nemajú pieskovú časť a psy neláka žiadna chemická látka. Psičkárom sa nádoby zapáčili a začali ich využívať. Problémom sa ukázalo ničenie vandalmi. Z pôvodnej dvadsiatky ich v meste ostala menej ako polovica. "Väčšina nádob bola majiteľmi psov využívaná. Problémom bolo ničenie košov vandalmi. Tí ich doslova zdevastovali," povedal Miroslav Pristáš z mestského úradu.
- Kým na začiatku projektu bolo v Starej ľubovni rozmiestnených 20 nádob, dnes je ich v meste 7. Mesto je rozhodnuté vyčíňanie vandalov eliminovať. "Do budúcna chceme zakúpiť každý rok štyri nádoby, avšak už z pevnejšieho materiálu. Tie však budú o čosi drahšie," dodal M. Pristáš.
- Nádoby na psie nánosy majú špeciálne vrecká, ktoré správca každý piatok vyprázdňuje a vymieňa za nové. Niektorí ľudia si ich však neraz mýlia s bežným odpadkovým košom. "Občas je tam odhodený komunálny odpad," povedal M. Pristáš.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš