„Šuškačky" o tom, kto má záujem o kežmarskú nemocnicu, vrcholia. Najskôr ju chcela vziať pod svoj patronát finančná skupina J&T. Tí sa tejto možnosti vzdali, vraj kvôli eurofondom. Druhým záujemcom je Peter Molnár. Ten poslal mestu ponuku. Radnica ho vraj doposiaľ nekontaktovala. O konkrétnostiach by mali rokovať až v júli.
KEŽMAROK. Kežmarská nemocnica sa už dlhšie zmieta vo finančných problémoch. Zvažujú, ako pomôcť k zachovaniu zdravotníckeho zariadenia. Nedávno prišli s možnosťou predať nemocnicu súkromníkovi. Doposiaľ sa prihlásili dvaja záujemcovia. Jednou z nich bola finančná skupina J&T. Tí však podľa slov primátora Igora Šajtlavu od tejto možnosti odstúpili. Dôvod odstúpenia nám priblížila mestská poslankyňa. „J&T to chceli kúpiť. Nemocnica sa nedá predať kvôli viazanosti eurofondami," povedala pre Korzár kežmarská poslankyňa Daniela Anovčinová (nezávislá).
Eurofondy sa riešiť dajú
Viazanosť eurofondov je možné riešiť aj inak. „Zmluva o projekte z eurofondov z 29. januára 2007 vyprší za dva a pol roka. Prevod vlastníckeho práva je možný aj pred uplynutím lehoty. Museli by sme však o tom informovať ministerstvo výstavby. Pri prevode vlastníckeho práva je prijímateľ povinný zmluvne zabezpečiť prevod zmluvných povinností vyplývajúcich zo zmluvy na nového vlastníka," povedala referentka regionálneho rozvoja Daniela Koršňáková.
Druhý záujemca
Mestu prišla ponuka B. Ponuka im prišla od pána Petra Molnára. „Áno, mám o kežmarskú nemocnicu záujem," potvrdil Korzáru Molnár.
„Ani jemu však nemocnicu predať nemôžeme. Sľubuje prevziať záväzky a do troch rokov chce investovať do nemocnice 1 000 000 eur," povedal primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Molnár by otázku eurofondov riešil nasledovne: „Viem, že je tam problém s eurofondami. Pokiaľ by nepripadal do úvahy predaj nemocnice. Za ten čas by som navrhol nájom s predkupným právom. Zatiaľ však na ponuku nikto nereagoval."
Správna rada
V správnej rade, ako v hlavnom orgáne nemocnice, chce mať mesto svojich zástupcov. „Molnár chce svoju správnu radu. Chceli by sme tam mať aspoň jedného, dvoch ľudí," uviedla Anovčinová. Podobne reagoval aj primátor Šajtlava: „Pre mňa je neprijateľná neúčasť našich členov v správnej rade."
„Je to vecou rokovania, neviem sa vám k tomu vyjadriť, keďže ma zatiaľ nikto nekontaktoval. Po rokovaní vám možno poviem bližšie," povedal Molnár. Stretnutie s Molnárom avizoval primátor na začiatok júla.
Szalay: Je to jedno, kto nemocnicu vlastní
Názor odborníka z Health Policy Institute (HPI) je jednoznačný. Nemocnici radí urobiť zásadné zmeny. „Buď osekať činnosti, alebo sa sústrediť na iný typ poskytovanej starostlivosti, zamerať sa na špecifickú cieľovú skupinu, urobiť čosi naviac oproti konkurenčným nemocniciam na okolí. Využiť Tatry kvôli podnebiu a dobrému dýchaniu. Ak neurobia nič, je otázkou času, kedy kežmarská nemocnica dospeje do konca," povedal Korzáru Tomáš Szalay z HPI. Podľa Szalaya nezáleží, kto nemocnicu vlastní. „Ak s nemocnicou poisťovne neuzavrú zmluvy na ďalšie obdobie, sú v 'háji' bez ohľadu na to, kto ich vlastní. Nemocnicu budú musieť zavrieť a zabetónovať," povedal Szalay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš