SPIŠSKÁ NOVÁ VES/STARTENÁ. Náučný chodník vybudovali z prostriedkov Európskej komisie z programu LIFE Príroda, ktorý podporuje územia výnimočnej hodnoty zaradené do európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Ide už o siedmy náučný chodník v tomto národnom parku (NP), ktorý jeho správa zrealizovala v spolupráci s Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne. Približne polkilometrová trasa vedie pozdĺž rieky Hnilec a verejnosti predstavuje viaceré typy mokradí. Najviac zamokrené miesta sprístupnili atraktívnym dreveným chodníkom.
Bude otvorený celý rok
Ako uviedol Tomáš Dražil, zástupca riaditeľa Správy NP Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi, chodník s desiatimi náučnými tabuľami bude pre verejnosť otvorený počas celého roka. Návštevníci sa prostredníctvom nich dozvedia viac o mokradiach v okolí, ktoré sú veľmi cenné z hľadiska ochrany prírody. Na malom území sa nachádza viacero mokraďových biotopov - možno tam pozorovať mokré lúky, slatiny, lužný les, ako aj meandrujúci tok.
Dražil spresnil, že projekt trval od septembra 2004 do decembra 2008. Za ten čas zrealizovali mnohé aktivity zamerané na ochranu prírody a zlepšenie informovanosti návštevníkov národného parku. Vznikol okrem iného program starostlivosti o územie európskeho významu Slovenský raj, ktorý určuje spôsob starostlivosti a limity využívania chráneného územia a vymedzuje zároveň priestory s prísnou ochranou, ako aj lokality, kde je možný rozvoj. Uskutočnili sa revitalizačné práce na cenných a druhovo bohatých lúkach na ploche 138 hektárov a špeciálne opatrenia na zlepšenie zdravotného stavu lesných porastov. Partneri projektu rekonštruovali turistické chodníky v najviac navštevovaných lokalitách v rokline Suchá Belá a v kaňone Prielom Hornádu, ktoré ročne navštívi až 250 000 turistov.
"Pre návštevníkov sme vydali náučno-populárne publikácie. Projekt LIFE počas takmer päťročného trvania významne prispel k ochrane a zlepšeniu stavu biotopov v NP Slovenský raj. Spolupráca projektových partnerov trvá aj po skončení projektu," dodal Dražil.
NP Slovenský raj je po Vysokých Tatrách druhým najvýznamnejším miestom cestovného ruchu na Slovensku. Ročne tam zavíta pol milióna návštevníkov prevažne zo Slovenska, Česka a Poľska. Vyhlásili ho v apríli 1988, dovtedy bol chránenou krajinnou oblasťou. Park tvorí 327,74 km2 chráneného územia, z toho 48 percent je vo vlastníctve štátu. Vyše 90 percent plochy zaberajú lesy a z nich 58 percent je v štátnom vlastníctve. Známy je rôznorodosťou flóry a fauny - nájdeme tam viac ako 1200 rozličných druhov rastlín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš