VYOKÉ TATRY. Názorne tak predstavili spoločný projekt na zachovanie pôvodného genofondu pstruha potočného v malých vodných tokoch na území Tatier.
"Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) vypustia každoročne množstvo násad pstruha potočného, jeho pôvodnej genetickej formy, do tatranských tokov. Obhospodarujú asi 1 100 kilometrov malých vodných tokov od Oravy až po Belianske Tatry. Každoročne ich zarybní okolo 70 000 násad. V tomto roku ich však bude o 10 000 viac," povedal Pavol Král zo Štátnych lesov TANAP-u.
Dodal, že v rámci projektu záchrany pstruha potočného budú v jesennom období čistiť vybrané vodné toky na území národného parku od komunálnych a stavebných odpadov.
Pstruh je indikátorom čistoty
Násady pstruha potočného, ktorý je aj indikátorom čistoty tatranských vôd, vypustia postupne na prahu leta, keď majú dostatok mušiek a stihnú sa adaptovať v novom prostredí pred príchodom zimy.
Násady pochádzajú zo Strediska genofondu rýb vo Východnej. Takmer 7 000 násad vypustia v spolupráci so Slovenskými elektrárňami postupne v troch vybraných lokalitách. Bude to 12-kilometrový úsek Studeného potoka v Roháčoch, 4 km dlhý úsek Studeného potoka vo Vysokých Tatrách a 5 km úsek potoka Biela voda v Belianskych Tatrách.
Na otázku, ako vedia spočítať iba pár centimetrové "pstrúžiky", Král odpovedal, že meradlom je naberačka. Počty sú orientačné.
Pstruh potočný patrí medzi typických obyvateľov podhorských bystrín. Napriek tomu, že je jedným z bioindikátorov znečistenia životného prostredia, vie sa veľmi dobre prispôsobiť a znesie aj istý stupeň organického znečistenia, preto sa s ním možno stretnúť aj v riekach nižšie položených horstiev, dokonca aj v nížinách. Pstruhy žijú v členitých vodách, ktoré im poskytujú dostatok úkrytov pred predátormi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš