lasia.
SLOVENSKÝ RAJ. Návrh predložilo vedenie správy národného parku (NP) na poslednom zasadaní Mikroregiónu Slovenský raj. Záujmové združenie právnických osôb združuje obce ležiace na území Slovenského raja. Ochranári navrhujú, aby vyberané poplatky od návštevníkov národného parku boli príjmom mikroregiónu s tým, že z nich by boli obciam Hrabušice, Smižany, Spišské Tomášovce, prípadne Letanovce, plne hradené náklady na vyberanie vstupného a údržbu technických zariadení a Správe NP náklady na prevádzku informačného strediska na Podlesku, údržbu tabúľ náučných chodníkov (aj obciam, ktoré ich prevádzkujú), ako aj náklady na vyberanie vstupného priamo na parkoviskách a údržbu parkovísk.
Jeden poplatok za všetko
Vlani Správa NP navrhla obci Hrabušice spoluúčasť v starostlivosti o rezervácie a technické zariadenia, ako aj spoločné použitie finančných prostriedkov v prospech návštevníkov Slovenského raja. Podľa riaditeľa správy Bedřicha Hájeka obec s tým nesúhlasila. Tak prišli ochranári s návrhom štatútu mikroregiónu, v ktorom navrhli vyberať spomínaný jeden poplatok na všetko.
Až do januára minulého roka bola Správa NP Slovenský raj štátnou rozpočtovou organizáciou. Už viac ako rok je príspevkovou organizáciou. To znamená, že na ochranu prírody, ale aj informačné a náučné ciele si musí zabezpečovať financie do 50 % svojho rozpočtu. Pre Správu NP to ročne predstavuje zhruba 265 550 eur. Najväčším príjmom je vstupné z piatich sprístupnených jaskýň na území Slovenského raja. Správa v súčasnosti prevádzkuje bezplatne informačné centrum na Podlesku a šesť náučných chodníkov.
Dupľované poplatky?
"Dostaneme menej peňazí, ako vlani, no musíme zabezpečiť všetky verejnoprospešné aktivity - prevádzku Informačného strediska na Podlesku, opraviť poškodené chodníky, vymeniť informačné tabule k náučným chodníkom a iné. To všetko nedokážeme financovať z peňazí, ktoré dostaneme. Preto sme navrhli, aby z jedného poplatku, ktoré obce v súčasnosti vyberajú, išli by peniaze aj na tieto účely," zdôraznil B. Hájek.
S obcami sa chcú dohodnúť. Hoci ochranári majú zo zákona právo vyberať poplatky v Slovenskom raji, podľa slov riaditeľa Správy NP k tejto alternatíve nechcú pristúpiť. "V jeden búdke by vyberali vstupné i parkovné obce a v druhej my. To je hlúposť," uviedol B. Hájek.
Obce: My máme riešiť problém štátnej inštitúcie?
V súčasnosti poplatky v Slovenskom raji vyberajú obce Hrabušice, Spišské Tomášovce a Smižany. Hrabušice ročne vyberú 265 550 eur, Spišské Tomášovce a Smižany po 49 790 eur. Práve o tieto prostriedky sa "uchádzajú" aj ochranári. Zasadania mikroregiónu sa zástupcovia spomínaných obcí nezúčastnili.
Podľa starostu Hrabušíc Štefana Labudu, ktorý je zároveň predsedom mikroregiónu, zvolať stretnutie združenia môže len jeho predsedníctvo, nie Správa NP. Keďže sa tak neudialo, tri obce na stretnutie neprišli. Š. Labuda sa s navrhovaným štatútom zoznámil, avšak s ním nesúhlasí. "So Správou NP vychádzame veľmi dobre. Je kríza, každý si rieši svoje finančné problémy. Milióny ročne dávame na tieto veci, ale aby sme riešili finančné problémy štátnej inštitúcie? Štatút mikroregiónu už máme prijatý, musí prejsť schvaľovaním v obecných zastupiteľstvách jednotlivých členských obcí. Keď to bude, zvoláme valné zhromaždenie a štatút prijmeme. Komunikácii sa nebránime. Avšak prerozdeľovať zdroje by mali tí, ktorí ich vytvárajú, nie Správa NP," zdôraznil Š. Labuda. Aktuálna výška poplatku v Slovenskom raji je 1,50 eura pre dospelého a 0,50 eura za dieťa, parkovné sú 2 eurá.
Rozhoduje zastupiteľstvo
Ani kladné, ani záporné stanovisko nateraz neprezentuje starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová. Myslí si však, že štatút je potrebné upraviť inak, ako navrhuje Správa NP. "Vyberáme poplatok za užívanie obecného majetku na území Slovenského raja. Peniaze naspäť investujeme na jeho údržbu. Aj teraz ideme opravovať lavičky v Bielom potoku. Napríklad vlani sme investovali 3 320 eur do rekonštrukcie zariadení v lokalite Tichý potok. Rozhodnúť o tom, kam pôjdu peniaze vyzbierané na poplatku, musí obecné zastupiteľstvo. Navyše rozpočet pre tento rok už máme schválený a ten počíta aj s príjmom z týchto poplatkov," uviedla Z. Nebusová.
Fakty
Odznelo na stretnutí
- Stretnutia, ktoré zvolali ochranári, sa zúčastnili aj ďalší členovia mikroregiónu, obce i právnické osoby, ako aj zástupcovia referátu cestovného ruchu (RCR) Košického samosprávneho kraja. Podľa Antona Grigliaka zo Združenia podnikateľov v cestovnom ruchu, tohtoročná turistická sezóna sa rozbehla a je potrebné prijať aspoň dočasné riešenie. "Napríklad vyriešiť problémy s prevádzkou informačného centra na Podlesku by mohol aj komisionálny predaj odznakov, pohľadníc či suvenírov. Tak by sa dala aspoň táto sezóna zvládnuť. Riešiť tieto veci systémovo chce čas," zdôraznil.
- Podľa vedúcej RCR KSK Natálie Bránskej, existencia mikroregiónu je dobrá vec. Ten by mal stmeliť obce i organizácie. "Musí to byť o partnerstve a spoločných riešeniach, ktoré povedú ku skvalitneniu služieb v Slovenskom raji," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš