Stanovisko biskupstva považujú za očiernenie svojich osôb.
POPRAD. Biskupstvo začalo prešetrovanie minulý týždeň po medializácii námietok obyvateľov bytovky na Brokoffovovej ulici v Poprade, že pri predaji cirkevného pozemku boli podvedení. Obyvatelia štyroch bytov od roku 1971 obhospodarovali záhradky, ktoré im spolu s bytmi dalo do užívania družstvo. Po zmene režimu pozemky pod záhradkami reštitúciou znovu získala rímskokatolícka cirkev. Tá sa ho neskôr rozhodla predať.
Nejasnosti
Predmetom šetrenia bolo najmä to, či popradský farár Anton Oparty zabezpečil prednostnú ponuku pozemku obyvateľom bytovky, ako ho inštruoval biskupský úrad. Obyvatelia bytovky kvôli dlhodobému užívaniu žiadali pri kúpe prednostné právo. Biskupský úrad im ho slovne aj písomne prisľúbil.
"Naše stanovisko bolo od začiatku v prospech týchto ľudí," povedal minulý týždeň kancelár spišskej diecézy Peter Majda. Niektoré indície v prípade hovorili, že dekan Oparty mal konať tak, aby pri predaji lukratívneho pozemku boli ľudia z bytovky obídení.
Biskupstvo: Oparty intervenoval
Biskupský úrad poskytol výsledky šetrenia. Hovorí, že 4. 2. 1999 na predaj pozemku poskytol splnomocnenie Jurajovi Mačákovi. "Splnomocnenec, aj na základe intervencie pána dekana Opartyho, ponúkol na predaj tento pozemok prednostne užívateľom, ktorí ho užívali nelegálne," hovorí kancelár Majda.
Ten sa domnieva, že záujemcovia nebrali ponuku vážne a mylne sa domnievali, že pozemok dostanú zadarmo. "Keďže užívatelia nemali záujem vyhotoviť si geometrické plány a pozemok kúpiť, ten bol predaný inému záujemcovi. Iniciatíva mala vychádzať predovšetkým od užívateľov," uviedol Majda.
"Nikto nikdy neprišiel"
Anna Kalafutová, zástupkyňa obyvateľov bytovky, vníma výsledky šetrenia ako očierňovanie. "Za nikým z nás nikto nikdy neprišiel. Ťažko sa mi to hovorí, ale slová biskupstva musím nazvať klamstvom. Tvrdiť, čo sa nestalo, je naše očierňovanie," povedala. Odmieta nezáujem kúpiť pozemky a vyhotoviť si geometrické plány. "Keď bola jasná dohoda o návšteve splnomocnenca, čakali sme. Pozemok už ale kupoval niekto iný."
Výsledkom šetrenia nedôveruje. "Pochybovali sme, že by vec ‚zo svojho tábora' naozaj prešetrili, ale až takéto tvrdenia sú pre nás šokujúce. Takisto za pozemok sme roky platili dane, preto i slovo nelegálny sa nám zdá nevhodné."
Ponúkali, keď už predali?
Ďalšou nejasnosťou, ktorá podľa užívateľov potvrdzuje podozrenia o zámernom obídení vôle biskupstva o prednostnej ponuke, je kúpno-predajná zmluva predaja pozemku. "Nedávno sme mali možnosť do zmluvy nahliadnuť a ostali sme v šoku. Dátum uzavretia zmluvy bol o niekoľko dní skorší ako dátum listu biskupského úradu zo 16. 2., v ktorom nám prisľubuje prednostnú ponuku. Reči o príchode splnomocnenca boli už teda, ako to nazvem, ... neaktuálne," hovorí Kalafutová.
Mačák: Je to nezmysel
Vtedajší splnomocnenec predaja Juraj Mačák tvrdí opak. "Dátum zmluvy bol určite neskorší. Pani Kalafutová nemohla vidieť taký dátum," povedal Mačák. Biskupský úrad pre skartovanie starých dokumentov dátum poskytnúť nevedel.
"Chcú očierniť dekana"
Mačák tvrdí, že k ponuke prednostnej kúpy došlo, dokonca dvakrát. Prvýkrát osobne na priestranstve pri bytovke na stretnutí s nájomníkmi. Druhýkrát ich mal s ponukou oficiálne osloviť právny zástupca. "Bolo v mojom záujme, aby pozemky kúpili ľudia z bytovky. Mal by som menej práce. Tí však jednoducho nemali peniaze," povedal.
Mačák spresnil, že o sprostredkovanie predaja ho požiadal dekan Oparty ako známeho, ktorý sa v problematike vyzná. Ten terajšie aktivity bývalých užívateľov záhrad považuje za zlomyseľné očierňovanie dekana. Zároveň priznáva, že biskupský úrad mu neurčil termín, dokedy chcel pozemok predať.
Všetky byty
Týmto slovám protirečia všetci oslovení majitelia štyroch bytov. František Marčišovský, Veronika Čupková a Anna Kalafutová s mamou svorne tvrdia, že nikto nikdy s ponukou za nimi neprišiel a neoslovil. To isté tvrdí aj štvrtá susedka Oľga. H., ktorá sa od aktivít troch ostatných susedov s pozemkom dištancuje.
Vysvetlenie?
V protirečeniach problém nevidia
Minulý týždeň dekan Oparty pri odpovediach na otázky o pozemkovej kauze nasledujúcim spôsobom menil stanoviská. S odstupom dní nás zajímalo vysvetlenie protirečení.
Utorok po 13.00: "Musíte sa obrátiť na tamojšiu faru. Ja o tomto predaji nič neviem."
Utorok po 17.00: "Ja nie som kompetentný sa vyjadrovať."
Streda po 9.00: "Opýtajte sa biskupského úradu, prečo ma poveril predajom tohto pozemku."
Biskupský úrad v protirečeniach problém nevidí. Za hovorenie nepravdy ich nepovažuje. "Ak vám teraz niekto zavolá a spýta sa na vec spred desiatich rokov, je veľmi možné, že si na ňu hneď nespomeniete alebo nebudete vedieť reagovať. Takto chápeme tieto vyjadrenia," spresnil kancelár Majda. Potvrdil, že dekan Oparty má od biskupského úradu plnú dôveru. Nezvyčajné znaky jeho životného štýlu, ako účasť na módnych prehliadkach a cesty do exotických destinácií, považuje za súčasť dekanovho súkromia, na ktoré má tiež právo.
Dekan Oparty k protirečeniam včera uviedol, že nemá k nim čo povedať. Na otázku na exotické dovolenky a svojský životný štýl odpovedal, že mu máme povedať, čo chceme počuť. "Aby ste nemuseli klamať, ja vám poviem, čo chcete počuť. Len mi to povedzte," povedal Oparty. Po ubezpečení, že chceme napísať, čo si naozaj myslí a povie, povedal, že i tak napíšeme len klamstvá, a ešte raz nás požiadal povedať, čo chceme počuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš