viduálnej bytovej výstavby.
KROMPACHY. Deväťročný Mirko Dirda býva v bytovke od detstva s ďalšími ôsmimi súrodencami. Tie vychováva iba matka Viera. Otec je vo väzení, za násilný trestný čin dostal 21 rokov. Aj táto rodina patrí k notorickým neplatičom. „Mama mi povedala, že už teraz zbúrajú aj náš dom. Nevravela, kam pôjdeme," uviedol Mirko.
Niektorí aj platili
Asanácia bytoviek v tejto časti mesta odštartovala ešte na jeseň roku 2007. Vtedy so zemou zrovnali prvý z obytných domov. V nasledujúcom roku zbúrali ďalšie tri bytovky. Ostala iba jedna. „Nájomné som si platil, tak ma dali tu aj s rodinou. No kam pôjdeme, keď aj tento dom zbúrajú, neviem. Švagor sa s rodinou presťahoval na Hornádsku ulicu, ale nie je mu tam dobre," uvažuje Gejza Dirda.
Nedoplatky narastali
Ako svojho času potvrdila primátorka mesta Iveta Rušinová, domy už staticky nevyhovovali a neboli vhodné na bývanie. Rozhodnutie asanovať malo aj finančné dôvody. Tými boli vysoké nedoplatky na nájomnom. Tie boli od 232 eur po 2 300 až 2 700 eur na jeden byt. Mesačné nájomné tu pritom bolo niečo vyše 13 eur. Ani to však väčšina nájomníkov nedokázala zaplatiť. Neplatili nielen za nájom, ale ani za odpad či energie. V lokalite sa nachádzal jediný vývod na vodu a aj tieto náklady znášalo mesto.
Bývanie na Hornádskej
Obyvatelia zo zbúraných bytoviek dnes bývajú na Hornádskej ulici. Mesto im prenajalo domy a byty po bývalých majiteľoch. Na Hornádskej dostali nové bývanie iba rodiny, ktoré si platia nájomné. Niektoré rodiny získali tieto domy aj do vlastníctva. Mesto im ich vlani postupne predávalo. Išlo o predaj na splátky, väčšinou na päť rokov. V tejto lokalite majú v budúcnosti vyrásť aj byty nižšieho štandardu. „Malo by tu stáť približne osem nájomných bytov pre tých, ktorí si budú plniť nájomné povinnosti," povedala svojho času krompašská primátorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš