KEŽMAROK. Približne 500 akcií za sedem rokov. Od koncertov, cez rôzne párty, výstavy, literárne večery či besedy. Všetkému je koniec! Nič z toho už v klube nebude. Minulý piatok sa dalo v Ponorke zabaviť poslednýkrát. "Končíme kvôli tomu, že Ponorka potrebuje stále nejakého kapitána. Ja som robil celú sezónu prevádzkara. Už ma to nebaví, takže to ďalej robiť nebudem," povedal Korzáru bývalý programový manažér Peter Varga.
Náhrada padla
Členovia združenia mali v talóne náhradného kormidelníka. Žiaľ, víkendové rokovanie neprinieslo svoje ovocie. S perspektívnym kandidátom sa nedohodli. "Nemá dostatok času, aby to celé manažoval," povedal bývalý štatutárny zástupca Ponorky Juraj Hyžný. Ten mal ešte pred víkendom úplne iné očakávania. "Dohodnutí sme podľa mňa tak na 70 percent," uviedol Hyžný.
Teraz je podľa neho fungovanie Ponorky vraj úplne pasé. "Klub svoju úlohu splnil. Ak nie sú ľudia, ktorí by to ťahali ďalej, asi o to nemajú záujem. Je hlúposť umelo to držať," prezradil Hyžný.
Klub fungoval na báze dobrovoľnosti. "Boli v ňom vždy dobrovoľníci. Dotoval som ho päť rokov z vlastných peňazí. Keď do toho niekto išiel, musel si to dobre rozmyslieť. Okrem aktivít, ktoré robil, musel mať aj niečo v rezerve," prezradil Hyžný.
Bude im smutno?
Zánik klubu neberú jeho stálice tragicky. Niektorí tvrdia, že ide o prirodzený vývoj a všetko sa raz musí skončiť. "Otvorím si fľašu vína na záhrade a pospomínam, ako sme začínali. Ako som v montérkach opravoval steny, ťahal odpadové rúry či elektrické káble. Poplačeme si nad tým tri dni a ideme ďalej. Je to normálna vec," s úsmevom dodal Hyžný.
Menej ľúto to bude súčasnému manažérovi. "Strávil som tam posledný rok. Priemerná účasť bola taká nízka, že mne osobne to ľúto nebude. Myslím, že Kežmarok si zaslúži, aby Ponorku nemal, nie mal," prezradil Korzáru Varga.
Odíde kultúra z mesta?
Či s odchodom Ponorky odíde aj kultúra z mesta, je nateraz otázne. Tepny kultúry v Kežmarku však hodnotili úroveň klubu na výbornú. "Ponorkáči sú veľmi šikovné detiská. Mnohým ľuďom sa nepáčia, dokonca hovoria o drogách. Podľa mňa je to totálna blbosť. Robili to, čo im je milé. Nedali si dirigovať. Niekedy boli lepší, než oficiálne inštitúcie," prezradila kežmarská spisovateľka Nora Baráthová.
"Bolo by pekné, keby sa to vyvíjalo ďalej. Ak by sa mohli mladí ľudia stretávať a niekde rozvíjať svoj talent a nadanie," reagovala riaditeľka múzea Erika Cintulová.
Za súčasť kultúry považoval Ponorku i mestský poslanec. "Mladí mali aspoň kam ísť," povedal poslanec Boris Švirloch (nezávislý).
O kultúre v Ponorke by sa dalo hovoriť aj podľa Vargu. „Keď poviete Ponorka bežnému človekovi v Kežmarku a okolí, tak si predstaví 'feťácke doupě'. Nie je to však tak. Ponorka poskytovala ľuďom hudbu, výstavy, literárne večery, besedy. Preto sa o odchode kultúry z mesta hovoriť určite dá," uviedol Varga.
Čo bude s priestorom?
Priestor bývalej Ponorky patrí kežmarskému úradu práce. Ten momentálne neuvažuje o jeho prenájme. "Priestor je technicky nevyhovujúci pre poruchu rozvodov vody. Plánujeme rekonštrukciu," uviedla asistentka riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Simona Labudová.
Autor clanku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš