STARÁ ĽUBOVŇA. Ako správny botanik sa Frederik o svoje malé kráľovstvo aj patrične stará. Rastlinky nielenže "napcháva" hmyzom, ale dennodenne ich aj ošetruje.
Tekutina hmyz rozloží
Aby sa rastlinky mali dobre a nepohynuli od hladu, treba ich prikrmovať. Niekedy im postačí mucha, ktorú Frederik nájde na okne. "Jedia malé chrobáčiky, húsenice, mravce či muchy. Rastliny s veľkými lievikmi zjedia aj hlodavce. Mäsožravé rastliny sú vnútri lepkavé a majú tam tekutinu, ktorá hmyz rozloží. Niektoré to robia rýchlejšie, iné pomalšie," vysvetľuje čoskoro desaťročný školák.
Ako dodáva, stačí, ak rastlinky dostanú najesť raz za týždeň. "Keď sa rastlina začne nakláňať, vtedy viem, že ju treba nakŕmiť."
Mamke je chrobáčikov ľúto
Aby rastlinky neuschli, každý deň im treba dopriať vodu. "Postriekavať ich treba vždy. Keď je zemina suchá, treba im zase doliať vodu. Ak má rastlina suché listy, treba ich odstrihnúť, aby sa ostatné nenakazili," hovorí Frederik.
Niektoré druhy mäsožravých rastlín plodia veľmi pekné kvety. Iné podľa Frederika vyzerajú aj ako mimozemské rastliny. Ako sympatický chlapec hovorí, jeho záľuba sa pozdáva aj mamke. "Len jej je trošku ľúto, že chrobáčiky musia takto skončiť," uzatvára rozhovor Frederik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš